Meksika; Mexico city, Cancun, Yucatan

Biz Türkiye de yaşayan Alman bir grup ile birlikte 1995 senesinde Meksika'ya gittik. Uzun bir bayram tatili idi önce Mexico city (meksika'nın başkenti) sonra Yucatan ve en son en populer şehir olarak tanınan Cancun'a geçtik. 
Meksika'nın haritadaki yeri; Meksika batısında Pasifik Okyanusu, doğusunda Karayip Denizi ve kuzey doğusunda Meksika Körfezi bulunan Orta Amerika ülkesi. Meksika, kuzeyde Amerika Birleşik Devletleri sınırında geniş olup, Guatemala ve Belize ile komşu olduğu güneydoğuya doğru daralarak, bir üçgeni andırır. Yucatan Yarımadası ve kuzeybatıdan Pasifik Okyanusuna sokulan Baja (Aşağı) Kaliforniya bu görüntüyü bozar. 
Rehber eşliğinde bir tur olduğundan rehberimiz bize genel bilgileri işledi :)
Ülkenin Nüfus yapısı Yüzbeş milyona varan nüfusuyla Latin Amerika ülkelerinin en kalabalık olanlarındandır. Nüfusun: %60' ı melez, %10' u beyaz, geri kalanlar ise yerli Halk. 

Başkent: Mexico City
Dil: İspanyolca
Din: Katolik 89%, Protestan 6%, Diğer 5% 
Para Birimi: Meksika Pezosu (MXN) 
Yemek; Meksika mutfağı, dünyanın en zengin mutfaklarından birisidir. Yemeklerin çoğunda mısır ve fasulye kullanılmaktadır :) Meksika yemekleri acı olarak bilinmekle beraber, esas acı tatlar yemeğin yanında sunulan soslara saklanmaktadır. Ulusal bir baharat olan cilantro (koriander), çorbalara ve et yemeklerine özel bir tat katmaktadır.
Gezimize gelince... 
Uzun ve sıkıntılı bir yolculuk sonrası (malum kıtalar arası uçuş) Mexico City havaalanına indik. uçuşumuzu Lufthansa hava yolları ile yapmıştık, tabiki aktarmalı. Türkiye ile saat farkımız 8 saat olmuştu. Çok da eziyetli olmayan bir bekleme sonrası gümrükten geçip hava alanı dışına çıktık. Bizi yerel acente rehberi karşıladı. ilk durak Meksika’nın başkenti olan Mexico City çok eski yıllardan beri yerleşim yeri olmuş. İki bin metre yükseklikte ve volkanik bir göl olan Texcoco gölü üzerinde kurulmuş bir şehir.
3 Gün sonraki durağımız ise Yucatan oldu; Yucatan, Meksika'nın doğusunda yer alan bir eyalettir. Yucatan yarımadasının Kuzeyinde yeralır. Yucatan yarımadası üç eyalet içerir. Meksika’nın 31. eyaletidir. Bu bölgede hâlâ Kızılderili yaşamaktaymış ve Maya dillerini konuşmaya devam etmektelermiş… 
Son durağımız Cancun oldu. Cancun dünya'nın bir ST TROPE, bir İBİZA, bir MYKANOS, ve bir BODRUM gibi partyleme şehri olarak tanınıyor. Cancun 150'yi aşkın oteliyle yılda yaklaşık 4 milyon turisti ağırlamaktadır. Oteller bölgesinde her bütçeye göre konaklama olanakları vardır. Cancun ayrıca başka bir turist çekim noktası olan Maya Rivierasına açılan kapıdır. 

not: Meksika gümüşü çok ünlüdür, almadan sakın dönmeyin!!!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder