Cambridge / İngiltere

Cambridge, bence ingiltere'nin en sevimli yerlerinden biridir. İlk tanışmam 2 yaz üstü üste lisan okulu için gittiğim Cambridge de Leys School'da oldu. Okul tam şehrin ortasındaydı yanı boş zamanlarımda şehre inmem çok zor olmuyordu. Bell School'un yaz okul programına katılarak gitmiştim. Sonra da 1999 - 2001 senelerinde yatılı okul hayatım boyunca her fırsatta nefes almak için bana ilaç gelen Cambridge... Cambridge'den yarım saat uzaklıktaydı benim okulum da. Ama Cambridge özellikle dünya'nın en iyi üniversitelerin'den biri olan Cambridge University ile bilinir.

Londra'nın kuzeydoğusuna yer alır. Londra gitmek istiyorsanız en uygun yol Liverpool station'dan tren ile gidilir. Tren ile yaklaşık 1 saat sürer. Araba ile ise 2.5 saati bulabilir. Cambridge üniveristesinden bahsetmişken üniversite ünlü Cavendish Laboratuvarı, King's Kolej Şapeli ve Cambridge Üniversite Kütüphanesi'ni içerir.

Cambridge de Sanat ve Kültür; İngiltere zaten sanat ülkesidir. Sanata çok yer ayırmışlardır ve değerlerini koruyan bir yerdir. Cambridge film festivali Temmuz ayında yapılmaktadır ve uluslararası filmler ve film yapımcıları için Birleşik Krallıktaki başlıca etkinliklerden biri haline gelmiştir. Cambridge keşfedilmeyi bekleyen baş döndürücü güzellikte köyler ve köy evleri ile çevrilidir. Güney Cambridge’te bulunan Saffron Waldon’daki (benim yatılı okula gittiğim yer) Audley End House İngiliz malikanelerinin güzel bir örneğini teşkil etmektedir. 17. yüzyılda inşa edilen bu malikaneyi ziyaret ettiğinizde büyük bir resim koleksiyonu doğal tarih koleksiyonu ve nadir bulun İngiliz dokumacılık örneklerini görebilirsiniz.


Alışveriş : Cambridge’te alışveriş asıl kent merkezi ile Christ’ Piece’ten yürüme mesafesi uzaklıktaki Grafton Centre arasında ikiye bölünmüştür. Birçok mağaza ve dükkan diğer alışveriş merkezlerinde de bulunabilir. Mücevherat, kitap, hediyelik eşya ve giysi alışverişi için King’s Parade, Rose Crescent, Trinity street yada Magdalene Street’i baştan başa yürümenizi tavsiye ederim.

Cambridge pazarı günlük olarak kurulup ikinci el kitaptan sebze ve meyve'ye her türlü ihtiyacınızı giderebilecek her şeyi bulabileceğiniz harika bir yerdir. Bu pazar Cambridge de meydanda kurulur. Bankaların bulunduğu yerde. Pazar günleri bu pazarın yerini özel el sanatları ve sanat eserlerini ve yerel olarak üretilmiş yiyecek ve ürünleri bulabileceğiniz Farmers’ Market almaktadır. 

Gece hayatı : Cambridge öğrenci kenti olduğu içi gece hayatı da hareketlidir. Cambridge’teki tam 110 pub bulunmaktadır. Publardan The Anchor öğrencilerin ve turistlerin uğrak yeri olmakla birlikte canlı ve kozmopolit atmosferi ile yaz akşamlarında hoş bir tercih olabilir. Aynı zamanda nehrin kıyısında bulunan The Eagle Pub 17. yüzyıldan kalma iyi korunmuş ve restore edilmiş bir handır. 

Eğlence : Cambridge’te Amerikan mutfağında Vietnam mutfağına her tür kuzini sizlere sunan çok sayıda restaurant bulabilirsiniz. Garfunkels ve Cafe Rouge gibi tanınmış ingilterenin zincir restoranlari için Bridge Street’i denemelisiniz. Cambridge’i ve Backs’i daha iyi görebilmenin punt (kano) yapmaktan başka yolu yoktur. Bunu sizin için bu işi yapacak sürücülü yada kendinize güveniyorsanız sürücüsüz bir punt kiralayarak yapabilir ve Crantchester köyüne doğru keyifli bir gezinti yapabilirsiniz.dikkat edin ve sakın düşmeyin bu yazıyı yazan kişi Punt gazısıdır çünkü :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder