Batı Karayipler


GEMİ ADI : NAVİGATOR OF THE SEAS

GEMİ ROTAMIZ :

1.gün  FORT LAUDERDALE, FLORİDA
2.gün  DENİZDE
3.gün  LABADEE, HAİTİ
4.gün  FALMOUNTH, JAMAİCA
5.gün  DENİZDE
6.gün  COZUMEL, MEXİCO
7.gün  DENİZDE
8.gün  FORT LAUDERDALE, FLORİDA


Merhaba; Ben bu turu ailemle beraber Yılbaşını geçirmek için yaptık. Geçen seneki rotamız Doğu Karayiplerdi ve Voyager of the Seas gemisi idi. Bu gemi ise yeni suya inen ve ilk yılbaşı kutlayacak olan gemi Voyager of the Seas gemisinin ikiz kardeşi ve 2000 senesinin en büyük ve en yeni gemisi. Gemi rotaları yukarıda yazdığım gibi oluyor. saatler çok önemli eğer gemiye gecikirseniz gemi kimseyi beklemiyor! bir sonraki limandan yakalamanız gerekiyor.. 

Fort Lauderdale : Sık sık "Amerika'nın Venedik'i" diye anılan Fort Lauderdale, Miami'nin yalnızca 50 km kuzeyindedir. Alışveriş merkezleri, restoranlar, kumsallar ve gece hayatı gibi çekici yönler ve imkânlar açısından güçlü bir rakip haline gelmektedir. miami'nin en büyük outlet'i olarak bilinen SAWGRASS MİLLS de buraya çok yakındır. (eğer vaktiniz var ise gemiden inince yada binmeden outlet shopping yapmanızıda tavsiye ederim...)Labadee, Haiti : (karayiplerin yoksul ülkesi olarak adlandırılır) Haiti, asıl adıyla Haiti Cumhuriyeti, Amerikada karayipler denizin'de bir ada ülkesidir.
* *Gemi içinde günlük turlar satılmaktadır. Biz burada kumsal turunu aldık. Bütün gün kum, deniz ve güneş'in tadına vardık.

Faltmounth, Jamaica : Jamaika'nin konumu karayiplerin, Karayip denizindeki, Küba'nın güneyindeki bir adadır. Haritadaki konumu ise orta Amerika ve Karayiplerdir. İkliminde tropikal sıcak, nemli hava etkindir, iç kısımlarda ise ılıman. 


* *Burası için tercih ettiğimi ve tavsiye ettiğim tur Şelale turudur. Şelaleden yukarı tırmanmak şelale sularının ayağınıza çarpması inanılmaz güzel bir duydu. Bu turu yapmanız için ayakkabılar satılmaktadır. Siz gözden çıktığınız lastik ayakkabınız ile de yapabilirsiniz. Ama terlik veya çıplak ayak ile malesef çok tehlikeli olmaktadır ve izin vermiyorlar.


Cozumel, MexicoCozumel Meksika`nın en büyük adası. Karayiplerin batı ucunda. Küba`ya uzaktan bakıyor.Yaklaşık 50 km uzunluğunda 20 km genişliğinde. Hemen yanındaki Yucatan yarımadasıyla  birlikte,  tarih boyunca   Maya uygarlığının önemli merkezlerinden biri olmuş. Maya kültürüne,  bereket ve doğumun sembolü olan ay tanrıçası Ixchel`in adası olarak geçmiş. Güçlü akıntıları ve yüksek görüş mesafesi ile tanınan bu dalış cenneti, Karaiplerde dolaşan büyük gemilerin de uğrak yeri.**burası için tercih ettiğimiz tur Mayaları gezdik (piramitler) ve gene kumsal, deniz güneş... 

Kışın ortasında yaz tatili keyif....


Bu turu sonraki senelerde balayım için ayarladım, bu sefer DÜNYA'NIN EN BÜYÜK GEMİSİ OLAN ALLURE OF THE SEAS ile ben karayipler denilince en çok Batı Karayipleri tercih ediyorum ve daha sempatik buluyorum. Bence karayipler en güzel gemi ile gezilir... kesinlikle gemi seyahatini ve balayında iseniz karayipleri tavsiye ederim... 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder