Frankfurt / Almanya

Frankfurt, bu şehirde tam 1 ay yaşadım. 2001 Temmuz ayı idi. Ablam ile birlikte ev tuttuk, Evimiz Elefanten Castell'deydi. Ablam hem kurs hem staj yapıyordu ben ise tam gün kurs'a gittim. Almanca Kursumun adı Goethe - İnstitut idi. Almanya'nın en iyi ve bilinen dil kursudur. Şubesi İstanbul'da da var. Yaşımız küçük olduğundan restorantlar, gece klupleri v.s. çok gezmedik ama genel olarak Frankfurt'u yaşadığım gördüğüm ve Almanca dersimiz de işlediğimiz kadarı ile size anlatacağım.

Aslında Franfurt avrupa'nın en zengin kentlerinden biridir. Almanya'nın finansal başkentidir tam 400 banka bulunmaktadir bu bölgede. Frankfurt  turizm de çok hızlı işler pek çok fuar'a ev sahipliği yaparken, Avrupa'da yolcu taşımacılığı açısından 2. büyük havalimanı Rain-Main Havaalanı bu kentte bulunmaktadır. (şaşırmayın Havalimanı şehrin içindedir.) Tarihi, müzeleri, gökdelenleri ile Frankfurt eskiyi ve yeniyi birleştiren bir şehirdir.
Frankfurt'da çok sayida gökdelen ve kule bulunmaktadir. Sayisi 100'ü bulan ve Main Nehri kenarinda toplanan ve nehrin resmettigi gökdelenler kente dinamik bir atmosfer kazandirmaktadir. Kentte modern yapilar çok olsa da Frankfurt sanılanın aksine taş ve duvarla degil, yeşil ile örtülü bir kenttir. 260 metre yüksekligiyle kitanin en yüksek ofis binasi Commerzbank Kulesi, kentin sembolüdür. Main Kulesi, Deutsche Bank'in iki kulesi, 256 metre yüksekligindeki Messeturm (Fuar Kulesi) ve Silver (gümüş) Kule görülmesi gereken yerlerindendir. Frankfurt Hayvanat Bahçesi, dünyanin en eski hayvanat bahçelerindendir. Burada 500 farkli türden olusan 4.500 hayvan yasamaktadir. Main Nehri'nin her iki yakasi, sanatseverlerin en çok hosuna giden, Almanya ve Avrupa'nin en önemli müze merkezlerindendir. Giersch Müzesi, Museum of Applied Art (Uygulamali Sanatlar Müzesi), Museum of World Cultures (Dünya Kültürleri Müzesi), Museum of Communication (Haberlesme Müzesi) ve Liebieghaus bu tarihi sergilerden sadece birkaçidir.

Frankfurt'ta neredeyse bütün uluslararasi markalarin satis magazalari bulunmaktadir. Parfüm, kozmetik, mücevher, uluslararasi ve ulusal el sanatlarindan örnekler, sanat eserleri, eglenceli giysiler ve dahasi... Frankfurt alisveriş adina her seyi bulabileceginiz bir kenttir. Burasi ayni zamanda elektronik ürünler ve spor malzemeleri endüstrisinin de merkezidir. Avrupa'nin en iyi saraplarini, peynirlerini ve soslarini da yine Frankfurt'ta bulabilirsiniz. Zeil, kentin en ünlü alisveriş ve gezi caddesidir. Her gün 500.000 insan buraya akin eder. Avrupa ve Almanya'nin en büyük ve ünlü markalarina ait magazalarla kentin büyük alişveriş magazalari burada toplanmistir. Galeria Kaufhof ve Karstadt bunlardan en bilinenleridir. Kentin en lüks caddesi Goethestrasse, mücevher magazalari ve kürkçü dükkânlari ile ünlü Kaiserstrasse, tasarim mobilyalar, antikalar, bakim ürünleri, ev esyalari magazalarinin ve süper marketlerin yogun oldugu Hanauer Landstrasse, Berger Strasse ve Leipziger Strasse kentin alisveriş caddelerinden sadece birkaçıdır.

Tavsiye ettiğimiz oteller; 
  • KEMPINSKI HOTEL GRAVENBRUCH FRANKFURT 5 *****
  • HILTON FRANKFURT 5 *****
  • THE PURE 4 ****
  • SHERATON CONGRESS 4 ****
  • MONOPOL 4 ****
  • BRISTOL 4 ****
  • NATIONAL 4 ****
  • TRYP 4 ****
  • MEMPHIS 4 ****
*** Almanya'nın her yerinde olduğunu gibi Pazar günleri hayat durur. Heryer kapalı ve sokaklar bomboştur. Almanya'da pazar gününe işinizi sakın bırakmayın.
*** konuşulan dil Almanca ama çalışanlar ve halk neredeyse Türk olduğundan Türkçe ve İngilizce ile Almanya seyahatinizde sorun çıkmaz.

iyi tatiller...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder