Salzburg / Avusturya

Salzburg’a gidişimiz maceralı ve zararlı olmuştu. Avusturya hava yollarını tercih etmiştik, valizlerimiz gelmemişti akşam bir banka'nın daveti vardı zaten o yüzden orada bulunuyorduk. Hava yolları bize yapacağımız alışverişi ödeyeceğini söylemişti ama telefonu açan kişi bilmiyormuş sanırım sadece %15'i ödedi bizde bütün marka dükkanları gezip çanta, ayakkabı ve gece kıyafeti almıştık. Gece konser dönüşü valizlerimiz gelmiş odalarımızın kapısının önündeydi. :)
Önce anımı paylaştım simdi ise Salzburg gezim hakkındaki şehir tiyolarını sizinle paylaşacağım. Salzburg genel olarak küçük, etrafı dağlarla çevrili şirin bir şehirdir. İçerisinden Tuna nehrinin bir kolu olan Salzach nehri geçmekte. Şehir nehrin iki tarafına  kurulmuştur. Salzburg'un en önemli gezi noktalarından birisi Hohensalzburg yani Salzburg kalesi.

Avusturya'nın simgesi bestekâr Mozart'ın doğduğu yer Salzburg’dur. Mozart'ı Avusturya tümüyle sahiplenmiş ve büyük bir turizm aracı olarak kullanmaktadır. Sadece Salzburg değil hemen hemen her yerde Mozart ile ilgili turistik nesneler bulabilirsiniz. Mozart birçok bestesini Salzburg'ta yazmıştır. Mozart'ın doğduğu evini gezdikten sonra Mirabellgarten'a gidebilirsiniz. Çok güzel çiçeklerle bezenmiş olan harika bir bahçe. (Evlenecek olanlar Mirabellgarten'ı gezdikten sonra kiliseye gidiyorlarmış geleneksel olarak.)

Salzburg'a gittiğiniz zaman eğer vaktiniz varsa Tomaselli'de kahve içmenizi tavsiye ederim. Salzburg'un şehir dışında bulunan hayvanat bahçesi Hellbrunn Tiergarten'nın yanındaki derebeyinin eşi için yaptırdığı Schloss Hellbrunn'a gidilmeye kesinlikle değer. Son olarak da Getreidegasse, Salzburg'un en ünlü ve işlek caddesidir. ve bu cadde üzerinde popüler Cafe Mozart yer alıyor. uğramadan dönmeyen... 


Kısa bir tanıtım olabildi çünkü günümün yarısını akşama kıyafet yetiştirmek için, yarısını valizlerimizi arayarak geçirdiğimizden ancak bu kadar gezdim gördüm ve anlata bildim…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder