Milano / İtalya (moda şehri)

Gezdiğim kadarıyla Milano’da görülecek yerler hakkında bilgi vermek istiyorum. ilk gidişim okurken idi ben Londra'dan arkadaşımda İstanbul'dan geliyordu. Ben erken vardım, eşyalarımı otele attığım gibi şehri gezmeye başladım. 2. gidişimde eşimle beraber oldu ama gezmeye koca 1 gün yetti. Milano’nun merkezi Duomo’nun bulunduğu meydandır. Buradan yürüyerek şık dükkanların olduğu cadde de dolaşabilir, La Galleria pasajından alışveriş yapabilirsiniz. Pasajın içinde bir italyan restorantı vardı. kesin oraya uğrayıp makarna yemelisiniz. Asıl adı Galleria Vittorio Emanuele olan pasajın en ünlü dükkanı Prada’dır. Milano’da şık dükkanların bulunduğu cadde Via Montenapoleone’dir. Armani’nin çok katlı bir kompleksi de burada bulunuyor. İçinde gece kulübünden, restorantına, butiğinden kafelerine kadar herşey var. 

Şehrin kuzeyinde Castello Sforzesco yer alıyor. Onun çok yakınında da kocaman bir park var.  Parkın içinde Triennale adında bir müze var. Burası dünyaca ünlü bir müze. Senede bir defa düzenlenen “Salone del mobile” mobilya ve tasarım  fuarı bu günlerde Triennale’de düzenleniyor. Türkiye'deki ünlü mobilyacılar burayı çok iyi bilir.
Milano’da birçok tasarım okulu var. Şehrin en önemli okulu Bocconi. 
Duomo’nun aşağısında yer alan Portaticinese’de 2. el kıyafetler satan butikler ve vintage dükkanlar bulabilirsiniz.
Dünyanın en meşhur operalarından La Scala, Milano’nun en önemli binalarından. Duomo’ya yürüme mesafesinde. Yine la Scala opera binasının çevresinde uygun fiyata yemek yemek isterseniz Pastarito’ya gidebilirsiniz. Milano da mutlaka Charleston’da yemek yemelisiniz. 
Gece kulübü : Hollywood
Stazione Centrale, merkez istasyon havaalanından şehre gelenlerin ilk durağı. Milano’nun birçok yerine göre daha az nezihtir. Fakat bu bölgedeki oteller çok ekonomik ve burdan etrafa bakına bakına dolaşmak isterseniz Corso Buenos Aires’ten Duomo’ya yürüyerek de ulaşabilirsiniz. Bu cadde üzerinde orta sınıf dükkanlar bulunuyor.
Milano diyince aklımıza ilk gelen alışveriş ve moda olduğundan Milano yakınında Lugano tarafında outlet bulunuyor. Evet Lugona isviçre de ama sınırdan geçerken sorun olmuyor. navigasyonlu bir araç ayarlarsanız işiniz daha kolay olur. Sınırı geçince ufak bir ücret ödüyorsunuz.
not: araba kiralar iseniz uyanınızda kesin bozuk paranız olsun sürekli geçişler var ve bu geçişlerde bozuk para gerekiyor. çoğu geçiş makineli.

Tavsiye ettiğim oteller;
  • dei cavalieri
  • star Hotels (2. gidişimde bu otelde kaldım. yeri çok iyi)
  • Park Hyatt
  • grand et de Milan
  • four seasons
  • İntercontinental Hotels İtalia; (ben bu otelde kaldım. bu otel çok eski tarihi bir bina içinde yer alıyor. istasyonun tam yanında)
Restorant olarak ise; Ristorante Da Oscar'a gitmenizi tavsiye ederim... 

ciao!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder