Paris / FransaBen Fransa'ya küçükken gitmiştim ailemle, üstü açık Hop-on & Hop-off otobüslere binmiştik ama biz ablama otobüste uyumuştuk sadece Fransa denilince benim için sadece Eiffle kulesi gelirdi aklıma.

Londra da okuduğum sürece gitmediğimden hep kendime kızardım. Okulumu bitirip son ödevimi teslim ettikten sonra kendime ödül olarak Annemle beraber Paris tatili ayarladık. Londra'dan Eurostar'a binip Paris'e geldik. Bu Paris tatilimizde Annemle Opera bölgesinde kalmıştık sene 2006. Aslında Londradaki eğitimimde ben Turizim okuduğumdan derdim Paris'e gitmekten daha çok Eurostar'a binip Paris'e geçmek idi. Euro Star İngiltere ile Fransa arasında Tren'nin adıdır.
Sonra 2009 senesinde tekrardan gittim. Bu sefer arkadaşımın evinde kalmıştım. Onun evi ise Champ Elysee'deydi.
Fransa'nın başkenti olmasının yanı sıra kültür ve sanat alanlarında da dünyanın önde gelen merkezlerinden birisi olarak kabul edilen Paris, yaklaşık 2000 yıllık bir tarihe sahiptir. Fransa'nın kuzey kesiminde bulunur.

Paris, Orly ve Charles de Gaulle adlarında iki uluslararası havalimanına sahiptir. Paris şehir planında genellikle her katında iki ya da daha fazla daire bulunan altı katlı apartmanlar vardır. Şehirdeki bulvarlarda bulunan kafeler Paris halkının en büyük uğrak yerleridir. Paris'te ulaşım ise otomobil, otobüs ve metroyla sağlanır. Fransa'nın kara ve demir yolları Paris'ten başlayarak tüm ülkeye yayılmaktadır. Paris aynı zamanda Fransa'nın film yapım merkezidir. 
Paris'liler kaba ve soğuk duruşla ünlüdürler. Fransızlar ingilizce bilmelerine rağmen konuşmamak için sizinle savaş verirler böyle bir durumla karşılaştığınızda hiç şaşırmayın. Paris'i gezmek için araba kötü bir fikirdir. Trafik yoğunluğunun yanısıra özellikle turistik mekanların etrafında park yeri bulmak imkansız. Zaten bu sokaklar arabanın icadından çok önce inşa edildiğinden, arabayla gezinti için uygun değildir. Parislilerin çoğu da bu yüzden araba sahibi değildir. Yol kenarlarında ufak istasyonlar vardır, bunlar araba ve bisikletler içindir. kredi kartınız ile arabayı veya bisikleti kiralayıp sonra gideceğiniz yerdeki durakta bırakmak mümkün. Paris de yürüyüşe çıkmak yaşanabilecek en büyük zevklerden biridir. Şehir düz ayak. Tüm şehri 2 saat içinde baştan sona geçmek mümkündür. Gidilecek mesafenin iki duraktan az olduğu durumlarda, metroya binmektense yürümek şehri tanımak açısından en iyi seçim olacaktır. 


Paris’te katılabileceğiniz onlarca çeşitte aktivite bulunmaktadır. Louvre Müzesi‘nde ki ünlü Mona Lisa tablosunu canlı canlı görmek, ayrıca Paris'in en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir Louvre Müzesi. Önceleri kraliyete ait olan bu yapı, dünyanın en ünlü ve değerli sanat eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Leonardo Da Vinci'nin Mona Lisa'sı müze de bulunanlardan sadece birtanesidir. 2006 yılında 8.3 milyon ziyaretçi sayısıyla dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi olmuştur. Ve tabi Eiffel Kulesi, dünyanın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden birisidir. Paris'in sembolü olan Eiffel Kulesi, 1887 ve 1889 yılları arasında Fransız Devrimi'nin yüzüncü yıl kutlamaları anısına Dünya Fuarı için yapılmıştır. Aslen 1988 Fuarı için Barcelona'ya yapılması planlanan kule, bu fikir reddedilince Paris'te Seine Nehri'nin kıyısında Champ de Mars'da yapılmasına karar verilmiştir. Kule ismini, tasarımını yapan Gustave Eiffel 'den almıştır. 31 Mart 1889'da törenle açılışı yapılan Eiffel Kulesi, 6 Mayısta faaliyete geçmiştir. Çalışmalar sırasında alınan güvenlik önlemlerine rağmen yapımı sırasında bir kişi hayatını kaybetmiştir. Eyfel kulesi‘nin en üst noktasından Paris manzarasını izlemeye kadar Paris’te bir çok aktivite bulunmaktadır. Paris’te yapılacak şeyler listesinde yer alan tüm bu aktiviteler benim kişisel olarak Paris’te mutlaka yapmanız gerektiğini düşündüklerim. 

Paris’te yapılacak şeyler listemizin 1 numarasında Paris’in olmazsa olmazlarının Eyfel Kulesi ziyareti geliyor. Her ne kadar içinde benim de bulunduğum bir kısım tarafından Eyfel’in bir demir yığınından başka bir şey olmadığı düşünülse de dünyanın bu en önemli yapılarından olan Eyfel’i Paris’e kadar gelip de gezmeden olmaz. Eyfel Kulesi’ni gerek turizm acentaları gerekse kendiniz bireysel olarak kule gişelerinden bilet alarak ziyaret edebilirsiniz. Paris’e yaptığım 4 geziden 2 tanesinde Eyfel Kulesi’ne çıkıp muhteşem Paris manzarasının keyfini çıkartmıştım. Eyfel Kulesi 3 bölümden oluşuyor. Dilerseniz kulenin 1 ya da 2.kalesine dilerseniz de kulenin en üstüne çıkabilirsiniz. Eyfel Kulesi çıkış ücretleri, kuleye ulaşım, ziyaret saatleri gibi detayları ise Eyfel Kulesi sayfasında bulabilirsiniz. 

Paris’te yapılacak şeyler listemizin 2. numarasında üstü açık otobüslerle (hop on & hop off) Paris turu geliyor. Hemen hemen bütün şehirlerdeki yapılacakları anlatırken bir şehri gezmenin en kolay ve en zevkli yolunun özellikle hop on & hop off otobüsler ile olduğunu anlatıyorum. Paris için de durum aynı. Paris’te yapılacak şeyler listemizde yer alan en eğlenceli ve romantik olan bir diğer seçenek ise Seine Nehri tekne turları. Tekne turları ile Paris’i baştan başa gezebilir romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Paris’te yapılacak şeyler listemizin şüphesiz en eğlenceli aktivitesi Disneyland (Euro Disney) ve Walt Disney Studios turları. ''bunun hakkında yarı bir yazım bulunuyor zaten, onu okumanızı tavsiye ederim'' 

Paris’e gelip de dünyaca ünlü showları kaçırmadan olmaz diyorsanız Paris’in dünyaca ünlü kabarelerine ev sahipliği yapan Lido ve Moulin Rouge tam sizlik. Şanzelize Caddesi üzerinde bulunan Lido ve Montmatre Tepesi’nde bulunan Moulin Rouge’da her gece programlar düzenlenmektedir. Dilerseniz gösterileri yemekli ya da sadece içecekli izleyebilirsiniz dilerseniz. Gösteriler çoğunlukta günde 2 ya da 3 kez yapılmaktadır. Her gösteri saatinin giriş ücreti farklıdır. Doğal olarak en pahalı zaman dilimi akşam yemekli 20:00-21:00 saatleri civarındadır. En ucuz saat ise 23:00 saatleridir. Lido ve Moulin Rouge ‘un menülerini ve fiyat listelerini hatta rezervasyonları kendi resmi sitelerinden inceleyebilirsiniz ve yapabilirsiniz. (Paris’te yapılacak şeyler listesinde yer alan aktiviteler arasında yalnızca yetişkinlere hitap eden Lido ve Moulin Rouge showları çocuksuz gezginler için daha uygundur.)

NEREDE YEMELİ-İÇMELİ?
* Les deux Magots / cafe de flore: Saint Germain des pres metro istasyonunun tam karşısında

* Kong: Rue de pont neuf / metro pont neuf 'ten inince cok yakın . http://www.kong.fr/ 

* Hotel Costes: 239 rue St Honoré / aksam yemegi olmasa da kesin içki alın.

* Avenue: Kong gibi restoran / Menusu fransız / Adres : Avenue Montaigne'de 

* La Societe: 4 Place Saint-Germain des Prés 

* Buddha bar: 8 Rue Boissy d'Anglas

* Positano restorant: Rue des canettes üzerinde 

* La lokanda (Italyan restoranı): 8 rue du Dragon, 75006 Paris 

* Cafe Ralph Lauren (Ögle yemeğine veya kahveye gidin)/**burgerları şahane: 173 Boulevard St Germain 75006 Paris 

* Bread and Roses (Ögle yemegi yani patisserie): 7, rue Fleurus 75006

*Le Montana: Bar gibi (bizim Luccamız misali)


Tavsiye ettiğimiz oteller ;


* Powers
* Franklin Roosevelt

* West End Paris

* Champ Elysees Four Seasons

* Plaza Athenee

**Chateau Frontenac (Türkler daha çok tercih ediyor.) ** bende bu otelde kaldım (2012 seneside eşimle gittiğimde) çok merkezi, güzel temiz ve tavsiye ederim.Şanzelize Bulvarı ve Alışveriş : Paris’in bir başka olmazsa olmazı ise moda ve alışveriş. Dünyanın en ünlü caddelerinden olan Şanzelize’de yürüyüş ve alışveriş Paris gezisi için yapmanız gerekenler listelerinin başında geliyor. Paris'in Büyük Alışveriş Mağazaları :


*Galeries Lafayette

*Le Printemps

*Le Bon Marché

1 yorum: