Zürich / İsviçre

Biz Zürih'e küçükken aslında kayak öncesi çok gittik. Halen her kayağa gidişimizde Zürih aktarmalı gideriz. Ama Şehir merkezinde kalmayız. 2006 yazı benim Zürich seyahatim oldu. İsviçre'nin iş merkezi olarak bilinen şehri Zürih, bankalar ve iş merkezleri ile çevrilidir. Zürih'te adım başı bir çok heykelle karşılaşabilirsiniz. Bu heykeller genellikle çeşmelerin çevrelerinde bulunuyor. Burada bulunan heykellerin bazıları Aşk Tanrısı Eros bazıları ise sadece değişik şekillerden ibaret... Zürih'te evler size tarihi, düzeni, bakımı, ve özeni anlatır. 200-300 yıllık binalar sanki dün yapılmışçasına bakımlı ve özenlidirler. Bir çok sanatçının bilim adamının, yaşadığı evler şu anda müzeye çevrilmiş ve oldukça değerli bir hazine gibi önemsenmektedir. Kafka, Brecht, Lenin, Wilhelm Conrad Röntgen, Albert Einstein gibi bir çok ünlü ismin evleri bu şehirde bulunmaktadır. Ve bu evler şimdilerde müze haline çevrilmiştir. 


Uçakla yaklaşık 3 saattir. 
Para birimi : Euro 
Resmi dil: İtalyanca, Almanca, Fransızca'dır. Saat farkı: Bizden 1 saat geri

NEREYİ GEZSEK?
Zürih Gölü: Tablo gibi bir görüntü sergileyen Zürih gölü bu şehre adını kazandıran göldür. Yaz aylarında meltem rüzgarlarında eşliğinde gölde yüzen kuğular, ördekler... kış aylarında tamamen kendi sessizliğinin içinde ayrı dünyalara çağırır insanı...
Zürih Katedrali: 8. yüzyıldan kalma olan bu katedral Zürih'te değişik yapılar görmek isteyenler için oldukça güzel mekanlardan sadece bir tanesidir.


NE YESEK ?

İsviçre mutfağının çok da yabancı kalacağınız bir mutfak kültürleri yoktur. İsviçre mutfağı genel anlamda şarküteri ürünlerinden oluşur. Özellikle jambon ve peynir çeşitlerini bir çok restoranda rastlayabilirsiniz. Genellikle şarküteri ürünleri kullanıldığı için yemekler oldukça tuzludur. Zürih'e özel lezzetlerin tadına bakmak isteseniz, genellikle yemeklerde bonfile kullanıldığını göreceksiniz. "Versuva Usulü Bonfile" ve "Emense" gibi yemeklerinin içinde şarap, bonfile ve krema bulunuyor.

İsviçre denilince akla gelen kayak, şirin evler, saat ve çikolatadır. Bir parça mutluluktur çikolata. Tabii ki de İsviçre çikolatalarını da unutmamak gerekiyor. Zürih'te ve bütün İsviçre şehirlerinde çikolatanın sütlüsü, karamellisi, çileklisi, büyüklü küçüklü değişik şekillerde yapılan bir çok çikolata çeşidini bulabilirsiniz.

İsviçreli bir arkadaşımın anlattığına göre Zürih'te bulunan mekanlardan bahsetmek gerekirse, oldukça ilginç ve değişik mekanlar olduğu söylenebilir. Bu şehirde bulunan restoranların bazılarında belli zamanlarda çeşitli kıyafet baloları düzenleniyor, bazılarında ise çeşitli yarışmalar yapılıyor. Kısacası Zürih'te bulunan restoranlar, ziyaretçilere hoş dakikalar geçirtebilmek için sadece yemeklerinin lezzetleriyle sınırlı kalmıyorlar, gerek dekorları, gerek mimarisi ile ilgi çekici yerler yaratmayı başarıyorlar.
Zürih şehri alışveriş tutkunları için oldukça güzel bir alışveriş şehri olduğu söylenebilir. Bir çok mağaza ve alışveriş merkezleri dolu olan bu şehirde dünyaca ünlü markaların bir çok şubesini bulabilirsiniz. İsviçre denilince bir çok ürün akla gelebilir demiştim mesela Saat veya Victorinox çakı sektörü gibi bir çok ürün akla gelebilir. Zürih alışveriş konusunda belli bir merkezde toplanmıştır. Strasse Caddesi, bankalarıyla ünlü olduğu kadar alışveriş yapabileceğiniz mağazalarıyla da ünlüdür. Ayrıca Avrupa'nın en ünlü alışveriş merkezi seçilen Bahnhofstrasse'ye uğramadan dönmeyin.

ZÜRİH'TE ULAŞIM : Zürih'te zaman kelimesi oldukça sık kullanılan bir kavramdır. Ve buna istinaden ulaşımda da en önemli kavram zamandır. İsviçreliler, trenlerinin tam saatinde gelmesiyle oldukça övünürler. Zürih'te bir şehirden bir şehre gitmek için tren yolculuğunu tercih etmeniz size oldukça keyifli, ucuz bir yol olacaktır. Zürih'te şehir içinde yolculuklarda ise, mevsimlere göre değişen bir düzen vardır. Eğer ziyaretinizin zamanı yaz aylarına denk geliyorsa, tüm şehri yürüyerek gezebilirsiniz. Böylece araba giremeyen dar sokakları da dolaşmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Ancak ziyaret zamanınız, kış aylarına denk gelirse malum! İsviçre oldukça soğuk bir ülke ve kış aylarında buraları yürüyerek gezmek biraz zor doğrusu... Kış aylarında size en iyi seçim taksiler olacaktır, ya da bir araba kiralayabilirsiniz. Böylece gitmek istediğiniz mekanın önüne kadar gidebilir ve kendinizi soğuktan korumuş olursunuz. Ancak kış aylarında ne kadar soğuk olursa olsun, Zürih Gölü'nün etrafında yürüyerek gezmeyi ihmal etmeyin.

Gez: Zürih Katedralini gez
Gör: Saat kulesini gör
Satın al: Saat satın al
Tadına bak: İsviçre çikolatası'nın tadına bak
Hayran kal: Zürih'in düzenine hayran kal
Keyfini çıkart: Zürih Gölü'nün keyfini çıkart ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder