Berlin / Almanya


Berlin, ilk gittiğimde Sakıp Sabancı'nın Osmanlı sergisi vardı ve ailemin davetli olduğu bu sergiye gitmiştik. Ozamanlar okuyordum ve İngiltereden kısa bir uçuş ile Berlindeydim. Londra, Berlin arası çok kısa sadece 1 saat sürüyor. Sonra gene ailemle beraber mezuniyetim senesinde Londra öncesi Berlin'e iş için uğradık ve xmas zamanıydı Berlin xmas zamanı şahane oluyor eğer Berlin'e gidecekseniz bence en güzel zamanı denile bilinir hayatımın en güzel seyahatlerinden biriydi.Ve sonra çalışmaya başlayınca her sene Mart zamanı ITB BERLİN (en büyük Turizm fuarlarından biri) fuarını gezmek ve acenteler ile görüşmek için gelmeye başladım. Berlin, 3.4 milyon nüfusuyla Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden biri. Berlin’de dikkat çeken bir konu da nüfusun ülke ortalamasına göre çok genç olması. Bu durum tabii kendiliğinden oluşmamış. Şehirde bulunan 23 üniversitenin bunda önemli bir payı var. Diğer yandan şehirdeki çocuk ve bebek sayısı da dikkat çekiyor. Bunun kaynağı ise dünyada Berlin’in çocuk yetiştirmek için en ideal şehirlerden biri olarak görülmesi. Doğal olarak bu genç ve dinamik nüfus, şehrin sosyal, kültürel ve ekonomik hayatını doğrudan etkiliyor. Berlin Şehri 24 saat yaşar yani çok hareketli.


Berlin denince akla ilk gelen Berlin Duvarı olayıdır. Ben duyduğumda çok üzülmüştüm Berlin Duvarı 1961’de bir gecede yapılan bir utanç duvarı. Bir anda ailelerin yarısı bir tarafta kalıyor sevgililer, çoçuklar herkes kopmuş halde duvarın bir tarafında kalıyorlar bana çok aci gelmişti.

Şehrin bir başka özelliği ise Anadolu’daki bir çok şehirden daha fazla Türk’ü barındırması. 2. Dünya Savaşı sonrası muazzam bir işçi açığı olan Almanya’ya işçi olarak göç eden Türklerin en çok yerleştiği şehir olan Berlin’de bir kaç Türk Mahallesi bulunuyor. Bunlardan en meşhuru ve büyüğü olan Kreuzberg ise Küçük İstanbul olarak biliniyor. İki Türk Mahallesi olan Neuköln ve Kreuzberg arasında çalışan tren hattına bile Almanlar arasında Orient Express adı verilmiş. Bu nedenle müzelerdeki sesli rehberlerden, metro otomatlarına kadar Türkçe dil seçeneği kimseyi şaşırmamalı.


Berlin hakkında genel bilgiler;

Türkiye ile aramızdaki saat farkı : 1 saat (Türkiye 1 saat ileri)
Berlin havalimanının adı : Tegel Havalimanı ve thy direk uçuş bulunmaktadır.
Şehir içi ulasım : Tren, S Bahn / Metro U Bahn / Taxi (çoğu Türk) veya otobüs

Berlinde görünmesi gereken yerler;


* Alexanderplatz
* müzeler adası: Alte Nationalgaleri / Bode Museum / Pergomon Museum
* Schloss Charlottenburg
* Bellevue Sarayı
* Berliner Dom
* Bergama Müzesi
* Sony Center
* Brandenburg Kapısı
* Potsdamer Platz
* Checkpoint Charlie (eski Berlin duvarının olduğu yer)
* Tv Kulesi
* Şehir Tiyatrosu
* Unter den Linden Caddesi
* Reichstag (parlemento binası)
* Tiergarten (hayvanat bahçesi)

Tavisiye etmeye aslında gerek yok her otelinde mennun kaldım.
Ben size kaldığım otelleri sıramak istiyorum.

*Winter's Hotel Berlin Mitte Am Checkpoint Charlie 4 * * * *;  çünkü otel ve fuar alanı arası shuttle servis var ve otel çok büyük değil  tipik Business oteli. (ITB Berlin Fuar zamanı geldiğimde herzaman tercihim)


*Grand Hyatt Berlin 5 * * * * *; çok lüks, çok güzel ve çok konforlu bir 5 yıldızlı otel. Xmas zamanı gittim 2006 senesi hayatımın en güzel seyehatlerinden birini yaşadık eğer xmas zmaanı yolunuz berline düşüyorsa tavsiye ederim. (Otelin hemen dışarısında çadırlar ve hotdog, hamburger servisi oluyor gösteriler v.s. çok çok güzel…)


Ve tabi diğer satışını yaptığım ve müşterilerimin mennun kaldığı oteller;
Swissotel Berlin 5 * * * * *
Ritz-Carlton Berlin 5 * * * * *
Hotel Concorde Berlin 5 * * * * *
The Regent Berlin 5 * * * * *
Palace Hotel Berlin 5 * * * * *
Mercure Hotel Checkpoint Charlie 4 * * * 
Kempinski Hotel-bristol
Lindner
Hilton Waldorf Astoria Berlin

BERLİN HAKKINDAKİ PÜF NOKTALAR;

 • operaları çok güzeldir, Berlin'e giderseniz kesin operada yerinizi ayırtın.
 • alışverişi seviyor ise otelinizi kesin KURFÜRSTENDAMM civarında ayarlayın.
 • alışveriş demişken, KaDeWe: çok güzel ve lüks bir alışveriş merkezi, öğlen restorantında yemek alına bilinir, lüks ama tavsiye ederim. (şampanya, istakoz,havyar yani Londradaki Harrods misali)
Restorantlar;
 • KaDeWa alışveriş merkezindeki restorant
 • Dachterasse: öğle yemeği alabilirsiniz
 • Adnan: italyan restorantı ama sahibi Türk. (randevu alınması gerekiyor tel : +493054710590
 • Borchardt
 • Lutter Wegner
 • Grill Royal
 • Revu
 • Friedrichstadtpalast
 • Cabaret
 • Köfer


not:  yandaki çektiği resim bizim Türkiye Standından bir kare. yorum yok...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder