Akdeniz Gemi Seyahati; Monaco, Monte Carlo, Nice, Barcelona, Villefranche, Livorno, Pisa, Roma, Civitavecchia

Ben bu tura ''Voyager of the seas'' gemisi ile katıldım. Bu turu birkaç kez yaptık hatta. Bence Avrupa en güzel gemi ile geziliyor. Valiz açıp kapama derdi olmadan bir haftada birkaç yer... Bu tura ben Hanımları götürdüm, şeker bayramın da Suadiye Rotary'i götürdüm, karışık grupları götürdüm. çok keyifli bir tur olduğundan turlarımız çoğu zaman 80 kişiyi buldu. Üst üste bile aynı tura katılan geldi, çünkü hem gemiyi yaşamak hem limanları gezme insan doyamıyor bitiremiyor bile. 
Her zaman rotalar her turda tıpatıp aynı olmuyor. Mesela hanımlar turunda sadece bu turun 4 günlük olanıydı pazar'dan perşembe gününe kadar o yüzden hanımlara cazip gelmişti beyleri evde bırakıp beyler işteyken hanımlar'la tatile kaçmıştık. 

Gemi rotamız!!!


Tarih
Liman
1.Gün
İstanbul – Barcelona arası T.H.Y. ile direk uçuş.
Barcelona , İspanya
2.Gün
Villefrance , Fransa
( Nice – Monaco – Monte Carlo )
3.Gün
Livorno , İtalya
( Floransa , Pisa )
4.Gün
Civitavecchia , İtalya
( Roma )
5.Gün
Napoli , İtalya
( Pompei , Sorrento , Capri )
6.Gün
Palermo , İtalya
( Sicilya )
7.Gün
Denizde
( Tam gün gemide eğlence ve dinlenme imkanı )
8.Gün
Barcelona , İspanya
Barcelona – İstanbul arası TH.Y. ile direk uçuş.

Gemide yok, yok... Antalya'da ki 5*lı oteller vardır'ya her yaşa herkese hitap eden. Özel restorantından pizzacısına, hamburgercisine kadar veya Spa'sından çocuk odasına hatta animasyonlarına kadar. Gözlerinizi kapatın ve Antalya otelleri'nin yüzeninin birde şehirler, ülkeler gezenini hayal edin...

Gemide yok yok dedik ya. İnternet odası var, ama paralı, wireless var ama ben bağlanamadım :) Her akşam show'lar var. Yurtdışında İngilteredeki, Amerikadaki gibi profesyonal showlar var, zaten oyuncular ile tanıştım sordum ve soruşturdum gruplar oralardan geliyorlarmış. Eğitimini görmüşler iste yazdığım gibi profesyonal broadway showları. Showlar demişken her akşam başka show var o yüzden bu show'u yarın izlerim demeyin hiçbirini kaçırmayın hepsi okadar güzel ki. İzlerken içecek servisi oluyor. oturduğunuz yerden show izlerken içkinizide yudumluyorsunuz. Buz pateni var. Hani dedim ya herkese her yaşa hitap eden diye resim sergisi var, Galleri gibi. Bir tane grubumuz da ressam vardı, çok ilgisini çekti çok güzel düşünmüşler dedi. Kumarhanesi var. Kumarhaneler gemi limandayken çalışmıyor ama limandan ayrıldıktan tam 30 dakika sonra açılıyorlar. Gemi müşterilerin bazıları gezmek görmek gemiyi yaşamaktan daha çok kumarhane için gelirler.
Ve kara turları... Gemi her liman için turlar satıyor. Otobüsler kalkıyor, her lisan var ama Türkçe bazı gemilerde var. Msc ve Costa gemilerinde çoğu zaman var hatta Türk rehber bulunuyor. O yüzden lisan sorunu çekenlere en çok Msc ve Costa gemilerini tavsiye ediyorum. Ama gemide herkes çok cana yakın herkes her konuda yardımcı oluyor zaten. Münferit gemiye gidildiğinde gemiden kara turu almanızı tavsiye ederim. Biz turlarımızı yaparken kendimiz rehber ile gittiğimizden hem tercüme ediyoruz, hem de kendi otobüslerimizi kaldırıyoruz, hem biz bize oluyoruz, hem de kendi kulaklığımızı kullanıp, kendi rehberimiz ile kendi lisanımızda İtalya, Fransa, İspanya'yı geziyoruz. Veya gemi rotamız nereye gidiyorsa... 
Gemiden Bahsetmeye devam ederken size yemek salonunda bahsetmek istiyorum. Kocaman bir yemek salonu var. Ben size diyim Titanic siz ise sadece gözünüzde canlandırın ve Titanic dediğimi unutun :). Turumuz boyunca bazı akşamlar garsonların show'ları var. Bir akşam bayraklarla yürüyüş yapıyorlar, bir akşam merdivende hepsi dizilip şarkı söylüyorlar. Her gemide Türk garson oluyor acentenizden rezervasyon yaparken özellikle Türk garson ricasında bulunun! Yemek oturumu gemi çok büyük olduğundan herkesi aynı anda oturtamıyor 2 saat dilimi var mesela çocuklu aileler çoğu zaman ilk saati tercih ediyor 18:30 2. saat dimili ise 20:30. bu saatler her gemi de aşağı yukarı aynı oluyor bazen yarım saat oynaya biliyor.

Liman bilgileri !!!

Barcelona - İspanya
Bireyselliği ve kültürel değeri ile, Barcelona Avrupa’nın en kozmopolit şehirlerinden biridir. Las Ramblas’da dolaşın, Gothic mahallesinin taşlı yollarında gezinin veya Gaudi’nin bitmemiş başyapıtı Sagrada Familia’yı görün. İsterseniz eski şehir ve rıhtım boyunca yürüyüş yapabilir veya bisiklet turuna katılabilirsiniz.
*** Ağaçları, bitkileri ve binaları ile gerçekten muhteşem bir vaha oluşturan Gaudi’nin Guell 
Parkında bir gezinti yapın!

Villefranche (Monaco, Monte Carlo, Nice) – Fransa :
Fransız rivierasında bulunan Villefranche olağanüstü kumsallara, kırmızı kiremit damlı evlerle dolu köylere ve soluk kesici manzaralara sahiptir. Monaco Prensi’nin sarayının mahzen geçitlerini dolaşın, Saray meydanını gezin veya Monaco Prensesi Grace Kelly’nin ebedi istirahatgahı olan 19. yüzyıldan kalma Monaco Katedrali’ni ziyaret edin.
*** Nice’de Cours Saleya Çiçek Pazarına ve Matisse Müzesine uğrayın!Livorno (Floransa, Pisa) – İtalya : 
Tarihi liman kenti Livorno , Rönesans’ın doğduğu şehir olan Floransa’ya ve meşhur eğri kulenin bulunduğu Pisa’ya giriş kapınızdır. Floransa’nın tarihi kısmı, muhteşem Duomo di Santa Maria del Fiore’den Uffizi galerisindeki başyapıtlara, meşhur tarihi anıt ve eserleri keşfetmek için mükemmel bir gezinti yeridir. Galeria dell’ Accademia’ya uğrayıp Michelangelo’nun Davut heykelini görmeden bu gezi tamamlanmış sayılmaz.
*** Livorno’dan ayrılmadan önce, Via Grande’de yerel zeytinyağı ve Chianti satın almayı unutmayın. !

Civitavecchia (Roma) – İtalya : 
Civitavecchia antik Roma şehri'nin ihtişamını keşfe çıkmak için geçit kapınızdır. Roma'dan 2 saat uzaklıkta gemi limana yanaşır o bölgenin adı Civitavecchia'dır. Gemi size transfer servisi veriyor. Limana gelmeden transfer'de yerinizi rezerve edin. Colesseum’un ve Forum’un görkemini yaşayın veya Vatikan Şehrini ve Sistine Kilisesi’ni ziyaret edin. Sonra da Trevi Çeşmesine bir para atarak bu ebedi şehre tekrar gelmeyi garantileyin.
***En güzel İtalyan dondurmalarını tatmak için Pantheon ile aynı meydanda bulunan gelateria’lardan birine uğrayın!

Napoli (Pompei, Sorrento, Capri) - İtalya :
Derler ki “Napoli’yi bir defa görüp mutlu ölebilirsiniz.” Napoli İtalya’nın körfezleriyle ve pizzasıyla ünlü kentidir. Daha önce hiç tatmadığınız lezzette bir pizza yemek için uğranması şart olan kent. Sadece pizzasına değil tabii eski Napoli evlerine ve dar sokaklarına da hayran kalabilirsiniz. Şehrin içinde alacağınız ekstra turlar ile ve şehre yakın Sorrento ve Pompei’i ziyaret ederek Napoli’yi keşfedebilirsiniz.
***Napoli’den dünyanın en güzel pizza’larını tatmadan dönmeyin..


**Bu tur görülmeye değer, ben bu turu bu gemi ile yaptım ama her gemi şirketi bu turu düzenliyor. Siz sadece acentenize akdeniz gemi turu istediğinizi söyleyin...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder