Moskova / Rusya

Moskova'ya Mart 2008 senesinde Turizm fuarı için gittim. Hatsail Turizm olarak bizde stand açtık, Her sene yapılan Turizm fuarına dünya'nın 4 bir yanından firmalar katılmaktadır ve turizmci olsanız bile otel bulmak inanılmaz zordur. Ben gittiğimde Motel veya Bed & Breakfast tarzı bir yerde kaldım çünkü yer bulmak dediğim gibi hem çok zor hemde fuar dönemi fiyatların çok yüksek olduğu dönem.
Moskova hakkında yazmak kolay değil elbette, o kadar çok görülecek yer var ki.
Öncelikle birkaç noktaya değinmekte fayda var. Doğrudan buraya gelmek isteyenler için güzel bir haber vizeye gerek olmaması. Ben geldiğim dönem ama vize almıştım... Dolaştığınız çok az yerde bildik latin harfleri göreceksiniz. Turistlerin yoğun olarak bulunduğu bölgeler hariç, göreceğiniz tüm yazılar kiril alfabesi ile yazılmış. Önceden aşina olmanızda fayda var; ama zor olduğunu söyleyeyim. Bazı harflerin latin karşılıklarını bir yere nor ederseniz işiniz kolaylaşacaktır. 
Gitmeden isterseniz burayı inceleyin: http://tr.wikipedia.org/wiki/Kiril_alfabesi

Kalacağınız yeri, gezilecek bölgeleri ve zamanlamasını iyi planlamanız gerekir. Çünkü burada İngilizce bilen çok az kişi var ve şehir içi trafiği inanılmaz boyutlarda. Metroyu kullanmanız veya mümkünse yürümeniz çok iyi olur. Bunun için ilk tavsiyem rahat ayakkabı almanız yanınıza. Havaalanında uçaktan indikten sonra sizi karşılayan ve gideceğiniz yere taksi hizmeti vermeyi teklif eden insanlarla muhattap olmayın, yoksa normal fiyatın üç katı kadar ödersiniz. Gitmeden havalimanı transferinizi ayarlayın. Taksi çok az. havalimanı transferini ayarlaya bileceğiniz için bunu tavsiye ediyorum ama normalde şehir içinde taksi bulmak zor olacağı için otostop ile taksi görevi gören arabalara bine bilirsiniz. ama bende bunu tek başınıza yapmayın 2 kişi iseniz yapın, dünyanın bin bir turlu hali var.

Havalimanından şehre gelmek için tren seçeneğinide kullana bilirsiniz, Sheremetyevo Havaalanından Aeroexpress treni ile Belorussky istasyonuna gelip, gideceğiniz yöndeki metroya aktarma yapabilirsiniz. 
(Bileti internet üzerinden de satın alabilirsiniz adres: https://aeroexpress.ru/en)

Gezilecek yerler; Kızıl Meydan (bende tavsiye kalacağınız yeri buraya yakın olarak seçin ve sabah - akşam Kızıl Meydan’a yürüyerek güzel bir fotoğraf çektirin. Görünmesi ve gezilmesi gereken yerler sırasında Aziz Vasil Katedrali (St. Basil Katedrali). *** Katedrali yaptıran Rus lider olan Korkunç İvan. 1561 yılında yapılmış, boyanması 1670 yılından sonra olmuş. Meydanın Kuzeyinde ise Moskova Tarih Müzesi var. Bu ara Salı günleri hariç her gün 11:00-19:00 arasında gezmek mümkün. Gene Kızıl Meydan yakınında, Kitay-gorod olarak bilinen bölgede bulunan ve birbirinden şık mağazaların yer aldığı küçük ama şirin bir sokak var.
Kızıl Meydan’a kadar geldiniz ve vaktiniz varsa elbette Kremlin Sarayını da görmeniz gerekir. Kremlin Sarayı tarihi yapılar ve kliseler topluluğunun tamamına verilen bir ad. Benim fuardan dolayı maalesef vaktimiz yoktu, ama siz bu bu bölümdeki kiliseleri, Büyük İvan Çan Kulesini, Tophaneyi, Çar Topunu ve bahçelerini gezebilirsiniz.

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız eğer enteresan fotoğraflar çekmek için Moskova Metrosunu ziyaret edin. (Bunun için Metro durağından bilet alarak durakları dolaşmak gerekiyor tabi). 


Gezilecek yerler bitmez ki, Arbat Caddesi de bunlardan birtanesi. Burası Beyoğlu İstiklal Caddesinin bir benzeri sayılabilir, biraz daha ufak ve daha az hareketli diyebiliriz. Arabaların girmediği caddede sağlı sollu mağazalar, cafeler, restaurantlar bulunuyor. Hediyelik eşya satan çok fazla dükkan var, ben burdan mıknatıs koleksiyonum için Moskova mıknatısı aldırmıştım fuardayken. (bu dükkanlarda Türkçe bilen Kırgızlar çalışıyor) Rusya Devlet Kütüphanesi, Bolşov Tiyatrosu, Novodeviçi Manastırı, Nazım Hikmet’in mezarı, Ostankino Televizyon Kulesi, Kolomenskaya Parkı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

not: resimdekiler ablam ve ablamın eşi otellerini gene hatsail turizm'den yaptırıp gitmişlerdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder