Kars & Sarıkamış


Kars – Sarıkamış 
Ulaşım; Sarıkamış, Kars'a 53 km., Erzurum’a ise 150 km. uzaklıktadır. Karayolu son derece muntazam çift yönlü ve asfalttır. İstanbul - Kars arası Thy ve Atlas Jet her gün direkt uçmakta (2008 senesinin bilgisi).
Kars Havaalanı, bölgenin en uzun pistine sahip bir natı havalimanı olduğunu öğrendim. Pistleri büyük olabilir ama açık konuşmak gerekir ise valizleri alırken uçak halkı için minik bir yer yapmışlar. Kars-Sarıkamış yolu ise Kars Erzurum ana yolu üzerinden olduğu için daima bakımlı ve kış mevsiminde açık tutulmakta. Ayrıca İstanbul-Kars Doğu Ekspresi ile Kars'a demiryolu bağlantısı da var. Ve tabi bazı otobüs firmaları ile de Kars’a karayolu ulaşımı yapılmaktadır.

Karayolunu kullanmak isterseniz, Karadeniz üzerinden, birkaç seçenek var.
 * Giresun-Tirebolu-Torul-Erzincan-Erzurum-Sarıkamış
 * Trabzon-Erzurum-Sarıkamış
 * Hopa-Artvin-Kars-Sarıkamış bu arada diğer kayak merkezlerimizde olduğu gibi Sarıkamış'a, Erzurum ve Kars'tan dolmuş, otobüs ve taksiler kalkmakta.Sarıkamış’a kayağa giden herkes’e Kars’sa kısa bir kültür turu yapmalarını tavsiye ederim.
Ben Katerina’nın köşkünü gezdim ve çok ilgimi çekti,
‘93 Harbi olarak da bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonunda Rusların Kars Vilayetindeki 40 yıl devam eden işgali sırasında Askeri Garnizon (OBLAST) şehri ilan edilen vilayette, İl merkezinde olduğu gibi Sarıkamış İlçesinde de yeni imar çalışmaları başlatmışlardır. Halk arasında Katerina Köşkü olarak bilinen Av Köşkü, Sarıkamış?taki diğer binaların aksine oldukca özgün bir mimari ile yapılmıştır. Köşkün yapım kitabesi olmamasına rağmen, (1914 yılında Rus Çarı II. Nikola ve Eşi Sarıkamışa gelerek bu köşte kaldıklarından) yapılış ve kullanılış amacı dikkate alındığında, 1900-1902 tarihlerinde inşaa edildiği düşünülmektedir.’
Bu bilgiyi en doğru şekilde yazmak için http://www.sarikamis.gov.tr/kkaterina.aspx ’dan aldım.

Ve Sarıkamış (kayak merkezi)
Türkiye'nin ise en gelişmiş kayak tesisi olma özelliğini taşıyor. 2635 mt. Yüksekliğindeki Cıbıltepe de, tüm kayak severler için arzuladıkları zorluk derecesinde 5 pistin bulunduğu iki lift yer almaktadır. 1700 mt. Uzunluğundaki birinci lift, kayak sporuna yeni başlayanlar için ideal bir eğime sahip 3 km. uzunluğunda bir pistle kayak merkezine bağlanmaktadır. 2600 mt uzunluğundaki ikinci lift ise, 4 pist ile birinci lifte bağlanmaktadır.
Dediklerine göre Sarıkamış'ı diğer pistlerden ayıran en önemli özelliği bölgeye yağan kar cinsi ve doğal güzelliğidir. Kayak sporu için oldukça elverişli ve dünyada sadece Alpler de olan toz kristal kar, Ülkemizde bir tek Sarıkamış'ta oluyormuş.

Otel: otel konusunda başka otelde görmedim ben Toprak otel'de kaldım. uzun zamandır gördüğüm Türkiye de bulunan en iyi kayak oteliydi. Tabi sonradan da kartalkaya da çok hoş oteller açıldı...

tavisye : Mart ayında gitmeyin ben gittiğimde kar bitmiş sezon kapanmış gibiydi :(

İYİ KAYAKLAR...

1 yorum:

  1. Kıbrıs otel rezervasyon 100 TL’den başlayan konaklama fiyatları, en çok tercih edilen oteller, tatil fırsatları, kampanyalar ve ulaşım alternatifleri.
    http://www.otelkibris.com.tr/
    #kıbrısotel #kıbrısotelleri #kıbrısoteller

    YanıtlaSil