Mykonos / Yunanistan

Mykonos;
Yunanca : Μύκονος86 km² yüzölçümüyle beraber, 9320 nüfusu vardır. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından yaklaşık 1 saat 15 dakikalık uçak yolculuğunun ardından Mykonos Havalimanına ulaşılmaktadır.

İstanbul ile saat farkı bulunmayan Mykonos'da Akdeniz iklimi hakim olup, yazları sıcak, kışları ılık geçmektedir. Genellikle rüzgarlı olmakla birlikte, ünlü plajların bulunduğu koylarda deniz son derece sakindir. 
Ekonomisi turizm üzerine kurulmuş olan Yunan adalarının en seçkin adası Mykonos ‘da eğlenceli gece hayatı, sofistike mekanlar ve kristal berraklığındaki denizi ile turkuaz renkli koyları adayı cazip bir destinasyon haline getirmiştir.
Sabah saatlerine kadar hiç durmadan hareket ve eğlence dolu barlar, gece kulüpleri, eğlence merkezleri ve restoranlar kısacası hareket bulabileceğiniz her şey bu adadadır.
Bunların yanı sıra renkli balkonları ile sokakları süsleyen bembeyaz badanalı evleri ve rıhtım boyunca uzanan değirmeler, Mykonos adasının bir başka özelliğidir. Ayrıca adada sürekli yaşayan 2 pelikan Mykonos’un vazgeçilmez maskotu olmuştur.
Mykonos adası özellikle dünya sosyetesinin en uğrak yeridir. Gece hayati ve eğlencesiyle tam bir parti adasıdır.
Balayı çiftlerinin de uğrak yerlerinden biri olan Mykonos balayı tatili konusunda çiftlere de değişik imkanlar sağlayabiliyor. Balayı çiftlerine özel odaları ve suitleriyle, son derece özel ve romantik oteller de Mykonos’da yer almaktadır.
Kısaca Mykonos tatil, balayı, eğlence, deniz ve plaj partileri gibi aktiviteleri ile 24 saat yasayan bir adadır.
Dünyanın en ünlü markaları için büyük Avrupa şehirlerine gitmenize gerek bırakmayacak çeşitlilikteki mağazalar Mykonos’un merkezi Hora’da yoğundur.
Ayrıca keten ve dantel perdeler Mykonos’ta en çok satılan eşyalardandır. Kuyumcularda eski Bizans takılarının kopyaları, galerilerde ise müzelerdeki antik objelerin kopyaları dikkat çekecek güzelliktedir.
Halı koleksiyoncuları için ise Antik Yunan Desen’i motifli halılar çok ilginç gelecektir.
Mykonos sabahın ilk ışıklarına kadar süren renkli gece hayatı eğlencelerine istinaden Avrupa Jet sosyetesinde tercihi olmakla birlikte Yunan adalarının en gözde ve en uğrak yeridir. Mykonos (Mikonos) Adası eğlencenin, özgürlüğün başkentin de nereye gitmeli, nerede ne yapmalı? 
Benim gittiğim zaman İstanbul'dan uçuşların durdurulduğu zamandı o yüzden Atina ve Atinadan aktarma yaparak pervaneli uçakla Mykonos'a uçtuk. Uçaktan baktığında kupkuru, her yeri taş toprak bir ada gözüküyor.
Ve o taş toprak arasına serpilmiş küçük beyaz evler... Yunanistan'a hoşgeldiniz :)
Ufacık bir havalimanı ve havalimanında bir adet valiz bandı var. Bu ada da taksi yok denecek kadar az. Bulan veya biriyle paylaşan yaşadı.

* araba kiralamak için : www.apollorentacar.com

Ama Mykonos'u Mykonos yapan zaten minik havalimanı, pervaneli uçağı veya olmayan taksileri değil eğlencesi, herkesi özgür bırakması ve kendini olduğu gibi koruması.

Ben arkadaşlarım ile teknede kaldım. Tekne Namos Beach'un tam önündeki koy'da bağlı kaldı hep. Akşamüstü partilerinde en vazgeçilmezi burada yaşanıyor diye duyum almıştık ve halende öyle. Mykonos tarihinde herhalde en kısa kalan kişi benimdir. Ama 48 saat içine koca Mykonos'u sığdırdım ve döndüm.
Evet, Mikonos eğlenceli. Çünkü pahalı değil. Eğlenmek için çok paralı olman gerekmiyor. Bir plaj partisinde canın şampanya mı çekti? 110 euro'ya Moet Chandon şişesi açtırabilirsin. Bodrum'da, Çeşme'de bu fiyata Moet açtırman mümkün değil. Mikonos'ta her türlü eğlence mevcut. Akşamüstü plaj partisine gidip kötü elektronik müziklerle manasızca tepinebilir ya da geceyi bekleyip Buda Bar'ın DJ'lerin çaldığı kulüplerde daha nitelikli zıplayabilirsin. Yunan klasiği tavernaya gidersiniz veya lüks ya da salaş bir restoranda yemeğini yiyip erkenden uyuyabilirsin.

Mikonos'ta neler yapılmalı?
Beach - clup - resturants; 

* Nammos : www.nammos.gr
* panormas beach : www.panormasbeach.comBeach;
* Elia Beach
* Psarou Beach
* Agios Sostis
* Paraga


Gün Batımında içki almak için tavsiyeler;
* Caprice
* Galleraki

Restaurants;
* Aqua
* Sea Satin Market
* Kalita
* Katrin
* Kuzina Restaurant
* Camares
* Coo
* interni

* Nammos beach
* Ftelia
* Apptopolenion 24-hours bakery
* Kalua beach bar mykonos
* Hippie Fish
* Solymar

Aklınızda bulunsun!
* Mikonos’ta hırsızlık çok yaygın.
* Pervaneli uçak ile yolculuk edecekseniz valizinin konduğundan emin olunuz. valizler sığmıyor ise bir sonraki (akşam uçağı) ile gönderiyorlar.
* Bindiğiniz taksinin telefonunu alın.En çok satışını yaptığım oteller Mykonos otelleri;

* Kıvatos Mykonos 5 *****
* Petinos Beach Mykonos 5 *****
* Saint John Mykonos 5 *****
* Palladium Mykonos 5 *****
* San Giorgo Mykonos 4 ****
* Leto Hotel Mykonos 4 ****
* Yiannaki Mykonos 4 ****
* Kauros Mykonos 4 ****
* Santa Marina Resort & Villas
* Mykonos Ammos Hotel 5 *****
* Mykonian K Hotel 3 ***


Bar ve Klüpler;
* Astra
* Guzel
* Space
* Cavo Paradiso
* Paradise Clup

MÜZELER:
Delos açik hava müzesi -Ege Denizcilik Müzesi - Mykonos Arkeoloji müzesi - Tarım müzesi - Folklor müzesi
bol bol partilemeler, kurtlarınızı döküp dönün :)


ARTIK MYKONOS ZAMANI !!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder