Barselona / İspanya

Merhaba; Barselonaya birçok kez gittim ama aslında gece kalmadım, avrupa gemi turlarımızın başlangıç limanı burası olduğundan gemi turumuzun bitiş günü havalimanına gitmeden hop on & hop off otobüslerinde şehir turu yapıyoruz...
Barselona şehri İspanya’nın Akdeniz kıyısında bulunan ekonomik ve sosyal olarak en önemli yere sahip şehridir. Şehir aynı zamanda modern mimarinin başkenti olarak da adlandırılır.

gezilecek yerler;

Sagra da Familia kilisesi (Kutsal aile):
Barselona'da görülmesi gereken ilk yapıdır. Guadi' nin belki de hayatında ki tüm yaşadıklarının bir dışa vuruşu olarak yansıyan bu kilise, inanılmaz çelişkilerle doludur. Duvarları, renkleri, kuleleri ile ilk bakışta tam bir karmaşa gibi görünen bu kilise Barselona' da sanat değeri olarak oldukça dikkat çekici bir özelliği vardır.

La Ramblas: Barselona' nın en ünlü caddesidir. Bu cadde oldukça kalabalık neşeli ve keyifli bir caddedir. Renkli, cıvıl cıvıl mağazaları, kafeleri, hepsi birer mimari değer taşıyan evleri ile Barselona' nın kalbi gibidir. Bu sokağın sonunda Barselona limanı vardır ve burada bulunan Christopher Columbus' un heykeli, Barselona' nın sembollerinden biridir.

Park Guel: Temiz havada, yeşillikler içinde bulunan çok güzel bir parktır. İçerisinde bulunan her şey suni olarak yapılmıştır, ama doğal parklardan hiç bir farkı yoktur adeta. Kont Eusebi Guell' in 20 hektarlık aile arazisi üzerine bir "bahçe şehir" olarak düşünülerek yapılmış olan bu yer, Gudai' nin bir eseridir. UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Çeşmeleri, duvarları, sütunları ile oldukça dikkat çekici yerlerden bir tanesidir.
Picasso Müzesi: Bu müze Picasso'nun 3000'den fazla eserini bir arada görebileceğiniz bir yerdir. Montjuic dağı: 213 metre yüksekliğinde olan bu tepeye ulaşmak için teleferikleri kullanabilirsiniz.

Barselona'nın dar sokaklarını, sivri kulelerini görmek isterseniz, bu tepeye mutlaka çıkmalısınız. Her ülkeyi, her şehri tüm ihtişamıyla izlemek için hep yüksek bir yerler vardır. İşte Barselona'yı ayaklar altına seren tepede Montjuic Tepesi'dir.

Bahşiş: Restoranlarda ve otellerde kanunen bahşişi faturaya eklemek yasak da olsa genellikle bahşiş ücretin içinde gözükür. Buna karşın %10 gibi bir bahşiş bırakmanızı öneririz. Publar ve taksilerde % 5-l0'luk bir Bahşiş yeterlidir.

Ne Yenir: Barselona’ da İspanyol yemeklerinin yanında, Katalan mutfağından da bahsetmek gerekir. Katalan mutfağı, bol zeytinyağlı yemeklerden oluşur. Acı, tatlı ve tuzlunun karışımından oluşan yemekler bulunur.
Barselona güzel bir liman şehri olmasından dolayı, birçok yerde balık restoranları bulabilirsiniz. Özelikle Ramblas sokağından aşağıya doğru yürüdüğünüzde Barselona Limanına ulaşırsınız. Bu limanda fazlasıyla güzel balık restoranlarına rastlayabilirsiniz. Ancak burada eğer deniz manzaralı bir restoranda yemek yemek isterseniz, biraz parayı gözden çıkartmanız gerekebilir, ancak daha sevimli ve daha uygun fiyatlı bir yerler arıyorsanız, bunun için limanının karşısında ki ara sokaklarda küçük sevimli balık restoranlarında keyifli bir yemek yiyebilirsiniz.
Barselona’ya özel bir şeyler yemek isterseniz, Paella' yı deneyebilirsiniz. Paella; tavuk, pirinç, safran, kalamar, midye gibi birçok deniz ürününün çeşitli karışımlardan ede edilen bir yemektir. İspanya’da ayrıca patatesli omleti de denebilirsiniz.

Alışveriş: Size Barselona gezinizi en güzel şekilde hatırlatacak olan bazı ürünler vardır. Matador kıyafetleri, boğa güreşi pelerinleri. Eğer boğa güreşine ilginizi çekmiyorsa, o zaman satın alabileceğiniz bir diğer ürün, flamenko dansına özgü aksesuarlar olabilir, bu aksesuarların başında yelpazeler gelir. Renkli ve desenli olan yelpazeler, flamenko dans kıyafetleri kendiniz ve sevdikleriniz için çok güzel birer hediye olacaktır.


Havalimanı - liman bilgileri; Avrupa turlarında çoğunlukla gemi buradan kalkar. Liman Havalimanına sadece 30 dakika (yarım saat uzaklıktadır).  Havalimanı çoğu zaman grevdedir. uzun kuyruklar, herkesin elinde valiz çünkü arabaları kimse toplamamış ve söylenen insanlar Barselona havalimanının sembolüdür.

Tavsiye Ettiğimiz Otel : 


  • Art Hotel Barcelona
  • Confortel Barcelona
  • W Barcelona
  • Regina Hotel

iyi tatiller...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder