Londra / İngiltere

Merhaba;
İngiltereyi önce kısaca tanımlayayım...
Birleşik Krallık kısaca UK olarak kısaltılmıştır ve Büyük Britanya, Kuzey İrlanda'dan oluşur. Büyük Britanya GB olarak kısaltılmıştır ve İngiltere, Galler ve İskoçya'dan oluşur. Birleşik Krallığın Başkenti Londra'dır.


ve Benim okuduğum şehir; kırmızı ve 2 katlı otobüsler...
Ben Londra da 5 sene yaşadım. Londra'da çok sayıda gezilmeye ve görülmeye değer dünyaca ünlü yer vardır. Pek çok galeride ve müzede dünyaca ünlü kolleksiyonlar sergilenmektedir. Bunların bir bölümünü yazıma ekledim. 

Natural History Museum; Natural History Müzesi Cromwell Road'da bulunmaktadır. Doğal dünyayla ilgili seçkin parçalardan oluşan kolleksiyonları ve dünya, çevre bilim, memeliler ve böceklerle ilgili galerileri olan bir müzedir. Önemli kısmı yeniden inşa edilmiş dinazor iskeletlerinden oluşan kolleksiyonu kapsar. 
*Müze hafta içi hergün ve Cumartesi günleri saat 10:00 ile 17:30 arasında açıktır ve Pazar günü ise bir saat daha geç açılmaktadır. En yakın metro istasyonu ise South Kensington'dur.

Victoria and Albert Museum; Victoria and Albert Müzesi, ya da basitçe V&A, Natural History Müzesi'nin hemen yanında Cromwell Road'dadır. V&A, görülmeye değer seramik, mobilya, moda, tekstil, cam eşya, mücevher, metalisler , fotoğrafçılık, heykeltıraşlık, ve resimlerden oluşan 3000 yıl geçmişe uzanan dünyanın her yerinden kolleksiyonlarıyla dünyanın sanat ve dizayn alanındaki en ünlü müzelerinden birisidir. 
*Müze, haftanın hergünü saat 10:00 ile 17:45 arasında açıktır, her Çarşamba ve ayın son Cuma günü saat 20:00 de kapanmaktadır. En yakın metro istasyonu ise South Kensington'dur.

Hyde Park; Hyde Park 350 dönümlük alana kurulu Londra'nın merkezindeki en büyük parktır. Park da yaz konserlerine ve çeşitli etkinliklere içinde ve çevresinde yer verilmektedir. Parkın güney tarafında Kraliçe Victoria'nın ölmüş kocası Prens Albert'e yaptırdığı anıt bulunmaktadır. Anıtın karşı tarafında, çoğunlukla yazın klasik müzik konserleri için bir buluşma yeri olan Royal Albert Hall bulunmaktadır. Parkın batısında, Prenses Diana'nın Prens Charles'tan boşandıktan sonra yaşadığı Kensington Sarayı bulunmaktadır. Diana'nın anısına yapılmış şelalede burada bulunmaktadır. Parkın kuzey doğusunda Marble Arch girişinde Marble Arch ve Speakers Corner bulunmaktadır. Marble Arch başlangıçta Buckingham Sarayına görkemli bir kapı olarak yapılmıştır ama daha sonra şimdi bulunduğu yere taşınmıştır. Speakers köşesi düşünce özgürlüğü ve açık tartışma için bir buluşma yeridir. Parkın güney doğusunda Hyde Park girişinde, çatıda manzara seyretme yerine açılan küçük bir sergi yerinin bulunduğu Wellington Arch bulunmaktadır.
*Park hergün sabah 05:00 den gece yarısına kadar açıktır. En yakın istasyonlar Hyde Park Corner, Knightsbridge, Lancaster Gate ve Marble Arch'dir. (birkaç kapısı olduğundan dolayı)


London Eye; London Eye dev bir dönme dolaba benzeyen bir gözlem tekerleğidir. Thames nehrinin kenarında Country Hall'un dışında Westminster sarayının karşı tarafında bulunmaktadır. Tekerlek sabittir ama tam bir dönüş yapması yaklaşık 20 dakika sürmektedir ve 135 metrede dönüşünün en yüksek noktasına ulaşır. Dönüş boyunca manzara olağanüstüdür ve sürekli değişir. 

***bazen London Eye kapsulleri içinde nikah kıyılır, bazen evlilik teklifi olur, bazen de kutlamalar yapılır. Benim evlilik teklifi hikayemde London Eye kapsulunde geçiyor :)
*En yakın istasyon Westminster istasyonudur. 

British Museum; British Museum çoğunlukla arkeolojik ve etnografya ile ilgili dünyanın pek çok medeniyetine ait örnekler içerir ve Great Russell Street'te bulunmaktadır.  Sergilenen eserler, Mısırlı hiyeroglifini çözmekte yardımcı olan The Rosetta Stone'nu taşını, bugün Bodrum'da bulunan Mausoleum of Halikarnassos'un heykellerini, Atina'da Parthenon'dan kurtarılan Elgin mermerden yapılmış yapıtları kapsamaktadır. Müzeyi ziyaretinizde üstü kapalı avluyu ziyaret etmeyi unutmayın. 

*En yakın istasyon Tottenham Court Road'tur.


Buckingham Palace; Buckingham Sarayı kraliçe ile Edinburgh Dükünün Londrada'ki evi olup 1837 yılından beri kraliyetin Londrada'ki resmi olarak kaldıkları yerdir. Saray resmi fonksiyonların, resmi resepsiyonların, kraliyet seramonileri'nin yapıldığı kraliyet ailesinin temel yeridir. Buckingham Palace en yakın istasyonlar Green Park ve Victoria'dır. Ziyaretçiler askerlerin nöbet değişim seramonisini seyredebilirler. Queens Galeriyi, Royal Mews'i ve State Rooms'larını ziyaret edebilirler. 
Buckingham Sarayındaki nöbet değişimi Haziran ve Temmuz aylarında hergün saat 11:30 da, geri kalan aylarda her iki günde bir eğer hava müsaitse yapılır. Bu seramoni sarayın önünde yapılmakta olup yaklaşık 45 dakika sürmektedir ve izlemek ücretsizdir. 
Royal Mews kraliyet ailesinin özel günlerinde kullandıkları at arabalarının ve diğer araçların saklandığı yerdir. Buradaki atlar eğer resmi bir görev için kullanılıyorsa o gün halka açık olmayabilir. Queens Galleride kraliyet kolleksiyonundan seçilen örnekler sergilenir. Buckingham Sarayının State Rooms ları çok popüler olduğu için biletlerin önceden ayırtılmasını tavsiye ederiz. 
*Saraydaki bütün bu yerleri ziyaret etmek isteyen kişilere kombine bilet seçeneği de sunulmaktadır.

Trafalgar Square; Trafalgar Square Londra'nın kalbinde buluşma noktasıdır. Nelson sütununun, the National Gallery'nin bulunduğu, bazen açık hava konserlerinin ve kutlamaların yapıldığı meydandır. Bu meydan Leicester Square ve Piccadilly Circus'dan yürüme mesafesindedir. Admiralty Arch ve Whitehall yoluyla Buckingham Palace uzanan the Mall Horse Guards Parade ve Downing Street'den the Palace of Westminster ve Westminster Abbey'e kadar uzanmaktadır.

Westminster Abbey; Gothic Westminster Abbey Westminster Sarayı'nın hemen yanında bulunmakta olup William'ın zamanından beri kraliyetle ilgili taç giyme törenleri ve definlerinin yapıldığı yerdir. Güncel yapı 13. yüzyıla kadar gider ve İngiliz tarihindeki birçok ünlü insana ait kabir ve anıtları içerir. En yakın istasyon Westminster istasyonudur. 
***Domuz eti her yerde bulunur ve hazır yiyeceklerin içinde diğer etlerle birlikte karışık olarak bulunabilir. Bu sizin için önemli ise hazır yiyecekleri yemeden önce içindekiler yazısını kontrol ediniz. 

***ingiltere'de araçlar soldan sürülür. Ve birleşik Krallıkta üç dişli priz kullanılır ve elektrik şebekesinde 240V kullanılmaktadır.
Kaldığım oteller ve tavsiye ettiğimiz oteller;* Sheraton Park Tower
* Mandarin Oriental Hyde Park Hotel (eski adı: Hyde park Hotel)
* Sheraton Belgravia
* Hyatt Regency
* Wydham Grand Chelsea Harbour
* Chelsea Cloister
* Grosvenor Jw Marriot
* Hilton Park Lane
* Landmark 
* Hilton Green Park
* Ritz
* Cumberland
* Chelsea Harbour
* Double Tree London - Chelsea (eski adı: Jurry's Inn)
* Millennium Hotel Knightsbridge


Restoranlar;

İngiltere'nin kendine özgü yemeği  yemeği yoktur, yani Fish and Chips (balık ve patates) klasikleri arasında yer alır. Ama Londra dünya ülkeleri sıralamasında üst sıralarda yer alan bir şehir olduğundan dünya mutfaklarının en iyi restoranlarıda tabikide bulunuyor.

öncelikle nasıl rezervasyon yapabilirsiniz bahsedeyim...

2 tane web sitesi bulunuyor bunlardan çok basit şekilde müsaitlik verilen tarih ve saatlere göre kişi sayısını yazıp rezervasyonunuzu yapabiliyorsunuz,  
www.bookatable.co.uk
www.opentable.co.uk

rezervasyonumuzu da yaptığımıza göre gidilecek restoranlar listemize gelirsek...

Emine'nin listesinde yer alan Londranın değişmez restoranları arasında; (herkesin damak tadı farklıdır)* Yo Sushi!
* Hakkasan (2 yerde bulunuyor rezervasyonunuzu yaparken şaşırmayın ilk açıklan eski yeri Hanway Place)
* Chinese (çin lokantaları) bu liste kabarık çünkü bana göre çoğu iyidir. Ama en iyiler arasında; eğer Harrods tarafındaysanız The Good Earth veya eğer Oxford St. tarafındaysanız Royal Chine.
* Sketch
* itsu sushi (güzel haber; eskiden sadece tek bir yerde bulunuyordu artık çoğu yerde var)
* Nandos'
* Aubaine (aslında all day dinning diye geçiyor yani her öğün yemek servisi ama ben en çok brunch olarak değerlendiriyorum) 'burası hakkında ufacik bir not daah VELOCITY diye bir app. var onu indirirseniz 10 pound indirim yapıyor)
* Borough Market : pazar kıvamında her tip yemek var açık hava 
* Cut
* Zuma
* Nobu
* Gordon Ramsey
* Balthazar

küçük küçük cafeler, keyiflik bir sohbet derseniz... 

* Covent Garden
* Carnaby Street
* St. Christopher Place

bu liste böyle gider aşağı doğru çünkü açılanlar kapananlar derken, son güncelleme eylül 2015 yazayım :)... 


Alışveriş;

kulağa şirin ve sempatik gelen kelime...
merkezde alışveriş merkezi isterseniz
* Selfidge
* Harrods'
* Harvey Nicholas

veya sokak sokak gezelim derseniz...

* Slone Street
* Kings road
* Oxford Street
* Bond Street
* New Bond Street
* Regent Street

* Slone Square
* Piccadly

ve İngiliz klasiği parkları;

* Hyde park 
* Regent park
aslında bitmez londra'nin parkları ama en büyük ve en popüler 2 parkıda tavsiye listemde... 


not: bu arada Regent park'da 1 tane cafe bir tanede smoke house diye mangal yapan yani 'BBQ' bir restoran var. Ayni şekilde Hyde Park'da ise yandaki resimden göreceğiniz gibi cafe/restoran bulunuyor parkın diğer tarafında ise diğer cafeteria var. bu tarafta daha çok konserler oluyor.

bütün buralara nasıl gidebilirim sorunun cevabı için ise aslında çok kolay çünkü metro ve otobüsün en iyi çalıştığı bir şehirdesiniz...  

eğer gitmeden önce turunuz hakkında çalışma yapacak iseniz size aşağıda yazdığım web istesini tavsiye ediyorum, araba için yolları, otobüs için hangi duraktan hangisine gidileceğini ve metro için durak durak mesafeleri anlatan bir site yapmışlar.
https://tfl.gov.uk açılımı Transfer For London.

London Baby :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder