Muscat & Omman / Arab Emirlikleri

Merhaba; 
Gemi seyehatimizdeki rotalarımızdan biri de Muscat - Omman dı.

Muscat, Umman Sultanlığı’nın başkenti ve en büyük şehridir. Güneybatısında Yemen, kuzeybatısında Birleşik Arap Emirlikleri, batısında Suudi Arabistan ile komşu iken güneyi ve doğusunda Hint Okyanusu, kuzeydoğusunda Basra Körfezi bulunuyor. Bugünkü Umman topraklarında insan yerleşiminin izleri en az 10 bin önceye değin iniyor.

Gezilebilecek Yerler
* Ortadoğu’nun ikinci büyük camisi olan Sultan Qaboos Büyük Cami, Umman’da bulunuyor. Sultan Qaboos bin Said’in annesi için yaptırdığı camidir.Cami'nin altın mozaikli camekân kubbesinden yansıyan ışık tüm kenti kucaklar gibi.
* Sultan’ın geleneksel Osmanlı mimarisinden esinlenerek inşa ettirdiği, görkemli, aynı zamanda da son derece zarif sarayı, eski Muscat’ta, denizin hemen kıyısında. Gidip görmelisiniz.
* Umman tarihi ve kültürü hakkındaki bilgi arıyorsanız adresiniz Bayt Az Zubair Müzesi olmalı. Milli Müze’yi de görmeden Umman’dan ayrılmayın.
*Portekizlilerden kalma kaleleri, limanı ve kapalı çarşısı ile ünlü Mutrah semti, Muscat’ın en canlı ve ilgi çekici yeridir. Mutrah’da, tarihi kapalı çarşı Mutrah Souk’u da gezebilirsiniz.
*Muscat’tan dönmeden önce Bandar Jissah Tepesi’ne muhakkak çıkıp, güzel manzarayı görün.

not: mimariye dikkat edin, binalar hep aynı boyda kalmıştır çünkü Omman'ın kurallarından biri budur. Emir büyük yerden geliyor... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder