Roma / İtalya

Roma, ben turlarım ve ailemle daha önceden birçok kez gitmiştim Roma'ya ama eşimle ilk gidişimdi ve en güzeliydi... 
Roma'ya giderken valizinize koyacağınız en önemli eşyanız en rahat ayakkabınız olmalı çünkü Roma bir yürüyüş şehri. Heryere yürüyerek gidebiliyorsunuz. 
Size adım adım Roma'yı turist gözüyle anlatacağım. Biz seyahatimizi 3 gece - 4 gün olarak yaptık. Otelimizi merkez'i bir yerden seçmek istedik. Genelde Roma otellerinin odaları hep ufaktır 2009 da düzenlediğim Hatsail Turizm turumla (hanımlar turu) konakladığımız otel İntercontinental De La Ville Rome. Bu otelin adresi aslında tam merkezi İspanyol merdivenlerinin direk üstü (Via sistina, 69 Roma) ama merdivenler'i çıkmak çok yorucu oluyor (hatıra fotografı dışında pek tercih edilmiyor) ve asıl renkli hayat merdivenlerin altında olduğundan bu sefer eşimle yaptığımız seyahatimizde otelimizi merdivenlerin alt tarafından seçtik. Bizim otelimiz ise Hotel Art by the Spanish Steps (Via margutta 56 Roma). Son güncelleme olarakda 2015 Kasım ayında yaptığım turumuzda ise Spagna Royal Suite de konakladık bu otelde merdivenlerin alt bölümünde yer alıyor (Via Mario de' Fiori, 3 Roma).


Ama sizin için otelleri araştırdım ve tavsiye ettiğim oteller;
 • La griffe
 • Savoy
 • Valadier (superior room, standart odaları kötü olabilliyor)
 • Relais Fontana Di Trevi (annex odaları tercih etmeyin)
 • Barberini
 • D'inghilterra
 • Boscolo exedra roma
 • st.regis  
 • Hotel Art by Spanish Steps
 • Hotel Pirannesi Rome
 • Grand Hotel Plaza
 • Hotel De Russie
 • Spagna Royal Suite
İlk gün akşam geldiğimiz için Roma'ya, otel'e eşyalarımızı bırakıp direk etraf da yürüyüş yaptık. Akşam hali ile Fontana Di Trevi'ye yürüdük (Aşk Çeşmesi) para attık her turist gibi. Parayı atarken sol elinizle arkanızı çeşmeye dönüp sağ omuzunuzdan yukarı ve geriye çeşmeye doğru atmanız gerekiyor tabi aynı anda dilek dilemelisiniz. Söylediklerine göre akşamları belediye atılan paraları topluyormuş ve her günün hasılatı 3000€ oluyormuş.

Ve gezimizin ilk günü otel concierge'sinden haritamızı ve üstü açık tur otobüs (HOP ON - HOP OFF) en yakın durağı öğrendik ve gezimize başladık. Ufak ve daracık ara sokaklardan tur otobüs durağına gittik. Birkaç firma vardı. Hemen üstünüze gelip benim otobüsüm benimki gel gel diye başlıyorlar. En iyisi Kırmızı olanlar (Haritada reklamı olanlar yani) ama biz tam karar verdiğimizde otobüs de bir problem oldu ve 1 saat gecikecek dedikleri için biz yeşil otobüs'e bindik. 2 tip bilet tarzı var 24 veya 48 saatlık. Otobüs her görülmesi gereken durakta duruyor. Kulaklıklar dağıtıyorlar (sıfır paket içinde) ve o kulaklıklardan İngilizce, İtalyanca, Fransızca, Almanca ve Rusça anlatımlar oluyor. İstediğiniz durakta inebilir ve gezebilir sonra istediğiniz duraktan tekrar aynı firma'nın otobüs'ü ile diğer gezilecek yerlere gidebilirsiniz. Roma da görülmesi gerek okadar çok tarih, sanat ve güzellik var kı biz 3 günlük gezimiz de 1.günümüzü Otobüsümüz ile turumuza verdik. Otobüs ile turumuz Augusto Imperatore'dan başladık, Trevi, Barberini, Termini, Santa Maria Maggiore, Piazza Venezia, Colloseo, Circo Massimo, Isola Tıberina, San Pietro ve Castel Sant'Angelo'yu gezdik. Kişi başı 22€ ödedik. (24 saat için geçerli olan bilet'den aldık). Biz Trevi'de ve Colloseo'da indik ve dolaştık. Vatika'nı dışardan turladık çünkü gidecekseniz eğer kesin erkenden gidilmesi gerekiyor genelde öğlene kalırsanız inanılmaz bir giriş kuyruğu oluyor ve tüm günü boşa harcamış olursunuz. Kişi başı 22€ ödedik. (24 saat için geçerli olan bilet'den aldık). Biz Trevi'de ve Colloseo'da. 
Aslında bu bölümü biz ikimiz gittik diye yazdım, acentam olduğu için 2. versiyonuda yazıyorum. Romada talep ederseniz Türk rehberlerimiz var (ve her rehber Vatikan dan rehberlik yapma yetkili değildir) ve Vatikan da rehberlik yetkisi olan rehberlerimiz var. Turlarımızda 1. günü sabah Türk rehberimiz ile otelde buluşarak otobüsümüze binip Vatikan'a gidilip yarım gün tur yapılıp sonra yarım gün serbest zaman veriyoruz. Ve 2. gün tekrar aynı Türk rehberimiz ile otelde buluşup yürüyerek Imperatore, Trevi, Barberini, Termini, Santa Maria Maggiore, Piazza Venezia, Colloseo, Circo Massimo, Isola Tiberina, San Pietro ve Castel Sant'Angelo'yu gezdik. öğleden sonra tekrardan serbest zaman. Serbest zaman ile misafirlerimiz çok memnun oluyorlar çünkü kimisi alışveriş'i programına koyuyor kimisi gelmişken sergi ve müzeleri gezeceğim diyor...

Biz eşimle yaptığımız seyahatimizde Öğlen yemeğimizi tavsiye üzerine Gusto restoran da ettik. 

Öğlen yemekleri için tavsiye edeceğim restoranlar : 

 • Dal bolognese (good one) 
 • salumeria Roscioli
 • Pizzeria Al Marmi
 • Gusto
 • pizzeria 34 
 • Antica Caffe Greco
 • Ginger (kahvaltı ve Öğlen)
 • Tartufi & Friends
 • Pompi : (canınız tatlı çektiyse)
 • Da Felice E testaccio : (öğlen ve Akşam gidile bilinir)
 • Ciro Ciro
Akşam Yemeği için tavsiye edeceğim restoranlar : 
 • Hrome : Biz ilk akşam buraya gittik. Çok keyifli bir yer, akşam yemek sonrası piano eşliğinde içkiler yudumlanırken bazı müşterileri dans ediyor ve Türkiye gibi saat 24:00'den sonra perdeler kapandı sigaralar kapalı mekanda yakındı. Bütün masalara neredeyse bir adam baktı ve herkese aynı hız, aynı güler yüz ile. 
 • Antica Pesa
 • Piperno: Yahudi bölgesinde Roma ve Yahudi yemekleri ile ün salmış bir restorant.
 • Ristorante Vechia Roma
 • Dal Bolognese
 • Al Moro
 • Papa Rex
 • La Capricciosa : Ünlülerin, bakanların tercih ettiği bir restoran daha çok pizzası tavsiye ediliyor, ama ben et tercih ettik için dışım makarna olduğundan :)
 • Royal
 • Alfredo (ilk alfredo soslu makarnayi yapan kisi) : 2.gecemizde bu restorant'a gittik, hem turumuzda hemde eşimle yaptığımız tatilimde. Roma'nin merkezinde 2 adet Alfredo restoran var bir tanesi otelimize 5 dakika diğeri ise 10 dakika yürüme mesafesindeydi. 1 tanesi ilk orjinal yeri ve diğeri ise popüler restoranların bulunduğu bölgede (yani bizim dilimizce piyasa olanı) biz eşimle orjinaline gitmek istedik. Alfredo restoran'ı size tarif etmem gerekir ise Meşhur Kebapçı İskender veya Adana Yüzevler dersem tam yeridir. Duvarlarda bütün gelen ünlülerin resimleri vardı. Hatta Türkiye'den de gelen olmuş. Duvarda Türk bayrak altında imzasını asmışlardı. kutular içinde sos ve Makarnaları satılıyor. Biz tradisyonal bir akşam geçirdiğimiz için orjinal Alfredo yedik ve yanında da House wine yani restoranın özel şarabını içtik.
 • Royal Art Cafe : aslında tek özelliği ışıklandırılmış Collesium'a bakıyor olması, ama bu özellikte yetmez mi? sahibi ise Türk bu mekanın.

Gece için ise : 
 • La Maison 
 • Gilda
Ve gezimizin 2. günü Roma'nın ara sokaklarında dolanmak istedik, kiliseye gidip dilek diledik, ufacık kafelerinde oturup çay, kahve içtik. Resimler çektik. Bütün gün yürüdük. Yazımın başında da demiştimya Romaya giderken en rahat ayakkabınızı yanınıza almayı sakın unutmayın Romada taksi'ye binmeye gerek yok heryer okadar yakın ki sadece yürüyor insan. öğlen yemeğimizi Piazza Navona meydanındaki cafelerin birinde yedik. İtalya da en güzel yenilecek yemek Makarna ve Pizza.

Ve dönüş günümüz; uçağımız akşam olduğundan outlet'e gitmeye karar verdik. Otelimizi ödeyip gelmiş olmamıza rağmen İtalya ekonomisi için check-out sırasında gece ve kişi başına 4€ vergi (tax) aldılar bizden. (otel yıldızına göre tax değişiyor 4 yıldızlı otelde kalıyorsanız 4 euro 5 yıldızlı otelde kalıyorsanız kişi başı gecelik 5 euro alıyorlar). Turlarımızda ise outlet'i ilk gün'e koyuyoruz, havalimanına yakın olduğundan dolayı havalimanı, outlet ve otel olarak organize ediyoruz programımızı.  

Gittiğimiz outlet'in ismi; Castel Romano. Outlet'e gitmek için özel servis aldık. Kişi başı 29€ ödedik bu kişi başı 29€'nun 5€'sunu otelden sizi yönlendiren kişi alıyor. Bizi otelimiz'den saat sabah 09:30'da aldı mini servis ve yarım saatte outlet'e bıraktı. Dönüşümüz için de saat 15:00'de bizi bıraktığı yerden alıp tek tek otellerimize bıraktı. Bize otelimizdeki bir kişi orada taksi olmadığından bahsetmişti diğeri ise var demişti. Size de aynı durum olur diye ben yazım bu konuyu da dedim. Taksi vardı! Genede otelinizden taksi ile gidip gelecekseniz taksi firmasının telefon numarasını almayı unutmayın ne olur ne olmaz!!!

Havalimanı, size geldiğimiz günkü pasaport kontrol kuyruğundan bahsetmedim önce güzellikleri anlatmak istedim. Roma'ya yakışmaya bir havalimanı ve Roma'ya yakışmayan bir düzensizlik var havalimanında. ilk geldiğimiz gün tam 1 saat pasaport kuyruğunda bekledik, çünkü NON-EU kuyruğu baya yavaş ilerliyordu ve bekleme alanıda minik olduğundan kuyruk diye birşey yoktu herkes karışık duruyordu sıranıza başkası geçtiğinden sanki sıra hiç ilerlemiyor gibi gözüküyordu. Dönüş'e geçtiğimizde ise her Türk vatandaş gibi bizimde Tax Free'lerimiz vardı. Önce Check-in yapmamız gerekiyormuş. Online Check-in kontuarı açık değildi oyüzden sırada bekledik, sıramız geldi check-in işleminde Tax-freelerinizin olduğunu belirtiniz. Valizinize etiketleri taktıktan sonra CUSTOMER yazan sıraya geçtik. (Burda sizi uyarmam gereken önemli bir konu var. Sakın Tax Free işlemi yaptıracağınız eşyanızı üstünüze veya elinize almayın çünkü bu havalimanındaki kontrol yeri sadece valiz içi kontrol ediyor. Valizinizin dışındakilere malesef bakmıyor ve pasaport kontrolunden sonra sizi gate H'de bulunan departmana yönlendiriyor.) Neyseki bizimkilerin hepsi valizimizin içinde olduğundan sorun olmadı ve tax free işlemimizden sonra uzun sıralar ve kontrolleri aştıktan da sonra artık havalimanı maceramızda bitmişti Eşim Romadan ayrılmadan önce bir Pizza yedi ve İtalya'ya veda edip uçağımıza bindik. Bu eşimle olan tatil bölümümdü, turumda ise pek birşey değişmedi, gene check in sırasında tax free olduğunu belirtiniz. artık tax free lerde kredi kartınıza sadece para yatıyor nakit para verme kalkmış, yani var diyorlar GATE H ama GATE H'ye gidince sen THY ile uçuyorsan kendi GATE'ine git diyorlar..  Havalimanı kısmı biraz macera dolu...

AMA BU SANAT KOKAN SEHRE DEĞER... 
HERKESE PRONTO... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder