Welcome to Miami / USA


Biz eşimle birlikte balayında sıcak bir yerlere gitmek istedik. Bizim rotamız Miami ve Miami üzerinden gemiye binip Karayipler turu yapmak oldu.

Miami yılın her günü parıldayan, beyaz kumlu sahilleri, masmavi denizi ve ünlülerin takıldığı birbirinden farklı gece kulüpleriyle insanı adeta büyüleyen bir yerdir. Miami Beach’in batı köşesi birçok ünlü sanatçının lüks içinde yaşamlarını sürdürdüğü evlerinin bulunduğu bölgedir. Bu evleri tekne turu ile görebilmek mümkündür. Ayrıca Miami Beach her türlü alışveriş ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz alışveriş mağazaları sayesinde hem tatil hem de alışveriş düşünenler için ideal bir yerdir. Miami plajları, butikler, özel mağazalar, pazarlar ve diğer alışveriş yerleri sizlere sınırsız alternatifler sunmaktadır. Miami de 240 outlet, dükkânlar ve özel alışveriş mekânları bulunur. 

**Alışveriş demişken Miami de bulunan Mall isimleri; 
Dolphin Shopping Mall
Aventura Shopping Mall


Florida Eyaleti'nin önemli kentlerinden Miami, Güneydoğu Florida'da, Florida Everglades ve Atlantik Okyanusu arasındaki Biscayne Körfezi üzerindedir. Eyaletinin ikinci büyük kentidir. Nüfusu 2.500.000’ dur. Halkın %60’ ı İspanyolca konuşur. Bunun en büyük sebebi de burada yaşayan halkın çoğu çevre ada ülkelerinden geldikleri içindir. Halkın çoğunluğu Hispanik olarak adlandırılan Kübalılardan, Haitililer ve Karayipliler’den oluşmaktadır. Bu nedenle de Miami şehrinin yapısı bu ırkların kültürlerini ve canlılığını yansıtır. Latin Amerika' ya Geçiş Kapısı olarak bilinen Sihirli Kent, Latin Amerika ülkelerine ait işletmelerin merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin en önemli iş merkezlerinden biri olan Miami, gelirinin büyük bir bölümünü turizmden elde etmektedir. Kilometrelerce uzanan plajları, hayvan ve bitki parkları, benzersiz Everglades Ulusal Parkı (Çimen Nehri) ile büyüleyici bir atmosfere sahiptir.

Coconut Grove: Miami’nin birçok yeri gibi kendine özgü renkliliği ve canlılığı olan bu bölge yıl boyu değişik festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Kaliteli restoranların ve barların yer aldığı bölge aynı zamanda çok büyük iki alışveriş merkeziyle de ünlüdür.

Museum of Science and Space: Bilim ve uzay müzesi

Coral Gables: Ağaçlarla çevrili caddeleri, birbirinden güzel bitkilerin bulunduğu parkları ve fıskiyeli havuzlarıyla adeta Venedik’ i anımsatan Coral Gables yerel halkı tarafından güzel şehir olarak da bilinir. Bu bölgede özelliği bozulmadan korunmuş birçok tarihi bina bulunmaktadır. Akdeniz esintilerini yansıtan bölgede Miami’ nin en eski üniversitesi olan University of Miami bulunmaktadır.

Lowe Art Museum: Yerli ve yabancı sanatçıların eserlerinin sergilendiği bir müzedir.

Downtown Miami: Downtown Miami, Miami’ nin “Farklı Şehir” olarak adlandırılmasına neden olan dinamik çeşitliliğin özelliklerini yansıtmaktadır. Ayrıca Downtown Miami sanatsal faaliyetlerin de merkezi olarak bilinir. Birçok sanatsal etkinliğin ve standup komedi şovlarının yer aldığı Olimpia Theater bu bölgede bulunur. Biscayne bulvarı üzerindeki Freedom Tower diye isimlendirilen ve 1924 yılında yapılmış olan bina şehrin ilk gökdelenidir.

Key Biscayne: Miami’ nin en güney ucunda bulunan Key Biscayne beyaz kumlu sahillerinin yanı sıra bisiklet ve doğa turları yapabileceğiniz Crandon Park içinde yediden yetmişe herkesin ilgisini çeken yunus ve katil balinaların şovlarıyla değişik balık türlerini görebileceğiniz Miami Seaquarium bulunmaktadır.

Little Haiti: Bir zamanlar “lemon city” olarak anılan bölge Haitili göçmenlerin buraya gelip yerleşmesinden sonra Little Haiti adını almıştır. Karayip kültürüyle Amerikan ruhunun esintilerini taşıyan bölgede egzotik mimarisiyle ünlü Caribbean Market Place adlı alışveriş merkezi görülmeye değer yerlerdendir.

Little Havana: Küba’ yı görmek için oraya kadar gitmenize gerek yok. Downtown Miami’ nin hemen batısında yer alan Little Havana Küba’ nın küçük bir kopyasıdır. Sokaklar, caddeler, evler kısaca her yer Küba’ nın esintilerini taşımaktadır. Her yıl mart ayında bu bölgede düzenlenen ve yaklaşık bir milyon kişinin katıldığı Calle Ocho festivali Kübalıların geleneklerine sadık kaldıklarını gösterdikleri festivaldir.

West Miami: Miami International havaalanı bu bölgede bulunmaktadır. Her yıl Miami dade county fuarı, yıllık bahar festivali gibi çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Tamiami Parkı bu bölgede bulunan görülmeye değer bir yerdir.

Ne Yenir? Her kategoriden mekânın tüm dünya mutfaklarından örnekler sunduğu Miami mutfağı; iştah kabartan lezzetler, büyüleyici malzemeler ve muhteşem tatlardan oluşan bir zenginliğe sahiptir. Zengin Latin Amerika mutfağı ve Karayip fasulye yemeklerinin ön planda olduğu kent mutfağı, dünya mutfağından her tada ve cebe hitap eden örneklerle doludur.

Gemi turumuzun yanı sıra hazır Miami üzerinde Gemiye biniliyorsa birkaç gün Miaminin tadını çıkartalım istedik ve gemi seyahatimizden döndükten sonra Miamide otelde kaldık.

Bizim kaldığımız oteller Sea View ve Gansevoort oldu. Amerikada nerde olursanız olsun İnternet paralıdır. Sea View otelde de paralıydı ama Sea View oteli seçme nedenimiz Ball Harbour Shopping Mall’un ile karşı karşıya olmasıydı. Otelde hemen yürüyerek Ball Harbour’a gidip alışveriş ve en şık restoran da yemek yeme keyfine vardık. Bu arada burada internet bedava J… Ball Harbour Miami’nin ünlüler durağıdır. Kesin bir Hollywood star’ı ile aynı restoran da yemek yiyor olabilir insan.

Dönüşümüzde ise geçtiğimiz otel de internet bedava idi. Bu bir otel ve turist için önemli bir nokta. Terası ve gece klubü ile ünlü olan bu otel designer oteliydi.

tavsiye edeceğim oteller:
 • Sea View oteli tercih ediyorum. (Eski sheraton otel) fiyatları da ortalama geceliği senelerdir değişmiyor 100 dolar 2 kişilik oda. 
 • Gansevoort
 • Loews
 • Setai
 • Delano Southbeach
 • SLS
 • W
 • Fontainebleau Miami Beach
 • St. Regis Bal Harbour
 • Sole on the ocean
 • Trump İnternational Beach
 • Mondrian South Beach
***size ufak bir ayrıntı us otellerinde kahvaltı hiç bir zaman dahil değildir. 


Miami ve Fort Lauderdale den limanlarından gemiler kalkıyor. Bizim gemimiz Fort Lauderdale’den kalkıyordu. Maimiden sadece 30-45 dakika uzaklıkta olan bir liman. Limanlarda ise her firmaya ait gemileri görebilmek mümkün, Disney Cruise, Holland America, Celebrity Cruise, Msc, Princess cruise, Costa, Silversea, Azamara ve Royal Caribbean. Bizim Gemimiz Alure of the Seas gemisiydi (dünyanın en büyük gemisi) ve rotamız batı karayiplerdi.

İyi Tatiller :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme