Bodrum... Bodrum...

Bodrum hakkında bunları biliyormsunuz?

Bodrum’un eski adı Halikarnassos’dur ve Cumhuriyetin ilanından sonra adı Bodrum olarak değiştirilmiştir.
Bodrum M.Ö. 192 Romalıların eline geçmiş ancak bu dönemde önemli bir gelişme göstermemiştir. M.S. 395 yılında Bizanslıların, M.S. XI yüzyılda Türklerin eline geçmiştir. I. Haçlı savaşlarında Bizanslıların, XIV. yüzyılda tekrar Türklerin eline geçmiştir. 1415 yılında Rodos Şövalyelerinin eline geçmiştir. 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde tekrar Osmanlı İmparatorluğuna katılmıştır.
Bende bu bilgilere Bodrum Belediyesinin web sayfasından ulaştım.Bodrum, Muğla İli’nin 12 ilçesinden biridir. Bodrum günümüzde önemli bir turizm merkezi olması ile anılmaktadır ki Bodrum sadece Türkiye'de değil dünyada da turizm açısından bilinen bir ilçedir. Bodrum, dünyaca ünlü bir tatil beldesi olması nedeniyle gelişmiş ulaşım imkanlarına sahiptir. Şehrin hava ulaşımı Milas-Bodrum Havalimanı diye geçer ve şehre uzaklığı 32 km.'dir. Bodrum'da üç büyük marina ve kurvaziyer yanaşma iskelesi de mevcuttur. Marinaların ilk yapılanı Bodrum merkezde bulunan Milta marinadır. İkinci marina Turgutreis beldesinde bulunan D Marin ve üçüncüsü Yalıkavak beldesinde bulunan Port Bodrum'dur. 

Bodrum önemli bir karayolu kavşağında bulunmaz. Bodrum'a karayoluyla ulaşım Milas üzerinden çift şeritli asfalt yol ile sağlanmaktadır.

İstanbul’dan Bodrum’a Atlas, Pegasus, Thy, Anadolujet, Sunexpress ve Onurair ile uçabilirsiniz. İstanbul’dan Bodrum’a uçuş yaklaşık 50 dakika sürer. Mesela; Milas havalimanından Türkbükü'ne 50 dakika veya trafiğe göre 1 saat sürer. Taksi kullanırsanız fiyatlar fikstir ve tek yön her zaman 110TL’dir. Türkbükü demişken çok pahalı veya daha uyguna oteller buluna bilmektedir ama bu yıldız seviyesi, servis ve popülaritesine göre değişmektedir.

Bodrum denince akla ilk gelen Bodrum Kalesidir. Bodrum Kalesi iki liman arasında, üç tarafı denizlerle çevrili kayalık bir yarımada üzerine kurulmuştur. Ama ben size bu yazımda sosyetik hareketleri ve sosyetenin kalbinin attığı Türkbükü, Yalıkavak ve Bodrum da mavi yolculuk anlatacağım. Türkbükü aslında pahalı bir tatil yöresidir. Sahile dizilmiş butik otelleri ile misafirlerini ağırlar. Maça kızı plajı ve happy hour’ları ile çok popülerdir ama artık daha çok gençlerin tercih ettiği bir yer halini aldı çünkü happy hour için dışarıdan da bir sürü kişi gelince otelde konaklayanlara yürüyecek pek yer kalmıyor. Ama Maça kızı'nın he rzaman havası farklıdır bütün bodrum otellerinden farklı görmüştür kendini herkeste aslında bunu farkındadır. Maki Otel; Maki bir kaç kez el değiştirdi bu sene Ulus29 isletmeciliğini üstlenmiş. seneye başkası alacakmış... Baya iyi olduğunu duydum 29 işletirken. Maki’ye geçen sene gittim çok güzel bir odada konakladım aslında otel tam yazlık oteli planında ama servisi için hiç öyle bir şey diyemezdim bu sene bu değişim bence Maki için çok güzel bir adım olmuş. Arada bir sürü butik oteller var aslında Mavi otel gibi mesela gençler daha çok bu otelleri tercih ediyorlar. Ve sirada Divan oteli var, meşhur düğünlerin olduğu Divan oteli, bu otel odaları ve konumu ile tam aile otelidir. Fiyatları yüksek gelebilir ama her zaman divan zincirinde olduğunuzu unutmayın. Divan kartınız varsa (paro card) puan da kazabilirsiniz. Divan otelinin tam yanında divan pastanesi bulunmaktadır. Buda size benden ufak bir hatırlatma olsun eğer birinin doğum günü olursa pastasız kalmayın… Bu sırada değil ama birde Kumm otel vardır. Bu otelde de çok güzel düğünler yapılmaktadır. (Eğer Büyük klup üyesi iseniz bu otelde konaklamalarınızda indirim hakkınız var 2014 yazı için. Bence rezervasyon yaptırırken bu antlaşmanız devam ediyor mu diye sormakta yarar var.)
Ve pansiyonlar mesela Lemon Tree fiyatı çok uygun ama pansiyon ve pansiyonluktan ileri gidememiş tek özelliği Türkbükünde hem de tam içinde ve bütün heryere yürüyüş mesafesinde oluşudur. 

Ben bodrumda içinde dışında birçok otelde kaldım ve aslında her kaldığım oteli size tavsiye ederim. 

* Kempinski Bodrum
* The Marmara Bodrum (merkezde)
* Divan Palmira Bodrum (Türkbükü)
* Lemon Tree Bodrum (Türkbükü)
* Maki Otel Bodrum (Türkbükü) Ben daha çok hatsail turizm' ait olan M/S Sirius ve Rigel teknelerinde müsaitlik olduğunda otel yerine tekne de kalmayı tercih ettim. Bodrum da maviyolculuk pek de güzel sayılmaz çünkü gidilecek çok koy yoktur. Ama gündüzleri plajlarda yer buldum buladım yerine teknenizde güneşlenip, akşam teknenizde yemek yiyebilirsiniz yada zodiac ile istediğiniz restoran'a gidebilirsiniz. (Mavi yolculuğun yeri Göcektir, orayı da size önceki blog yazımda anlata anlata bitirememiştim zaten…)

GÜMBET: Bodrum’a sadece 3 km mesafede olan yarım ada'nın en ünlü koylarından bir tanesi. Sahildeki otellerin ve restoranların ortak olarak kullandığı plaj temiz ve ılık bir suya sahip. Dolmuşla beş dakikada ulaşmak mümkün. Gümbet’in arkasındaki tepede, Saldırşah mevkiinde, Halikarnas Balıkçısı ile ünlenen Cevat Şakir Kabaağaçlı yatmaktadır.

SALMAKİS ( BARDAKÇI ): Tanrıların mesajlarını ulaştırma yetkisine sahip olan Hermes ile, aşk tanrıçası Afrodit’in oğlu olan Hermaphroditos, bugün çift cinsiyetin adı olarak, tarihten tıp diline geçmiştir. Kusursuz güzelliği ile ün salmış Hermaphroditos gölde su ile oynaşırken, su perisi Salmakis, ona vurulur. Aşkına cevap alamayan Salmakis, bütün tanrılara yakararak, ikisini bir beden yapmalarını ister, tanrılar bu isteği kabul ederek, Salmakis ve Hermaphroditosu tek vücut haline getirir ve çift cinsiyetin öyküsü de böylece vücut bulur. Bardakçı, adını Bodrum halkının 1970’lere kadar içme suyunu aldıkları pınardan almıştır. Yöre dilinde ‘bardak’ adı verilen bu testilerle su Bodrum’a taşınmıştır. Çevresinde, birçok dinlenme tesisi olan Bardakçı Koyu’nun plajı kumludur.

BİTEZ: Ağaçlı anlamına gelen yerde artık ağaçlara rastlanmıyor.
Sahili Gümbete çok benzeyen yerde daha çok su sporlarıyla ilgilenen
kişiler tarafından ilgi görüyor. Dolmuşla 10 dk. da ulaşmak mümkün.

ORTAKENT - YAHŞİ: En eski yerleşim yerlerinden biri olan yer Bodrum’a 20 km. mesafede. Az ilerdeki Yahşi koyu ise temiz deniz ve kumsalı ile tercih edilecek bir mekan. Ortakent evleri, yöresel mimarinin en güzel örneklerine sahiptir.
Görebileceğiniz en eski yapı, 1602’de savunma amacı ile yapılmış olan Mustafa Paşa Kule Evi’dir.

KARAİNCİR: Bağla’nın batısında yer alan yer temiz denizi ve kumsalıyla ünlü.Ayrıca küçük restoranlarda ev yemekleri de yemek mümkün.Yazın esen poyraza karşı korunaklı olduğu için, teknelerin sığındığı bir koydur.500 metre uzunluğunda kumsalı vardır, yörenin en güzel plajıdır. Çevrede yararlanabileceğiniz küçük motel ve pansiyonlar,bahçelerinden fışkıran renk cümbüşüyle sizi karşılamaya hazırlanır.

AKYARLAR: Yarımadanın en uç noktalarından biri ve Kos adasına en yakın olanı. Hergün Kos’a düzenli feribot seferleri yapılmakta.

TURGUTREİS: Yarımadanın batı yakasında kalan koy adını Osmanlı denizcisi Turgut Reis’ten alıyor. Diğer koylara Kıyasla daha gelişmiş olan kasabada her türlü alışveriş imkanı var.

KADIKALESİ: Tatil köyleri’nin yer aldığı bir sahil ayrıca tarihi evleriyle de ünlü.Adını yakında bulunan, Helenistik devre tarihlendirilmiş bir kale kalıntısından almıştır.

GÜMÜŞLÜK: Antik yazarlar, Gümüşlüğün bağımsız olarak para bastığından söz eder. Yöre halkı, çevrede bulduğu gümüş paralardan dolayı, bir gümüş madeni olabileceğini düşünerek, bölgeye Gümüşlük adını vermiştir. Yarımadanın en meşhur yerlerinden biri.Balık restoranlarıyla ünlü olan huzurlu ve sakin bir koy

YALIKAVAK: Yarımadanın kuzeydoğu ucunda yer alan ve gittikçe gelişmekte olan sakin ve sessiz bir yer.Bodrum’un kalabalığını sevmeyenlerin en çok tercih ettikleri bir yer.

GÜNDOĞAN: Bodruma seksen kilometre uzakta ve yamaçtan denize bakan bir köy. Denizi oldukça temiz.

GÜLKÖY - TÜRKBÜKÜ: Eskiden iki ayrı köyken bugün birleşmiş durumda olan Gölköy ve Türkbükü sahil boyunca pekçok bar, restoran ve kulüb yer alıyor.Gün batımı ve dolunay manzarasıda görülmesi gerekli güzelliklereden.

TORBA: Bodruma en yakın koylardan biri olan Torba,yirmi yıl önce sadece sazlardan yapılmış salaş bir balıçı lokantası olan,dar bir yola sahip küçük bir koyken, bugün büyük oteller ve devremülklerin yer aldığı popüler bir koy.
bilgiler; http://bodrumrent.org/bodrum/bodrum-koylari.html’den alınmıştır.

Eğlence;

* Shipahoy
* ve sanatçıların çıktığı mekanlar

yeri hiçbirzaman değişmediği için Ship A hoy yazdım. Her sene mekanlar yer değiştiriyor şimdi ne yazsam bayat haber kalacak.

Yemek;
* Maçakızı
* Maki
* Kumm
* Shipahoy
* Casita
* Divan Palmira
* Mimoza
* Yalıkavak Köftecisi
* Kempinski otelindeki Balıkçı

* Yalıkavak marina (yenilendi) ve bütün restorantlar bulunmaktadır. 
* Bodrum Mantı
* Nobu
* Sait 

bodrum... Bodrum... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder