Antalya


Antalya'da turizm 2 şekilde anılıyor, tatil beldesi kum-deniz-güneş ve tarihi geziler...
ve otelleri;


Kültür Turizmi ne demek? Kültür turizmi, gezginlerin gittikleri yerdeki tarihi ve bir ulusa ait değerleri görmesi ve tatmasına verilen isimdir.
Antalyada tarihi yerler;
1.Antalya müzesi
2.Antalya Kent Müzesi
3.Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi
4.Atatürk Evi Müzesi 
5.Perge 
6.Termessos 
7.Ariassos 

Aslında herkes Antalya denilince deniz-kum-güneş dese bile tarihi açıdan çok zengindir. Daha küçük çapta tarihi çok yer bulunmaktadır; Selçuklu Tersanesi, Kırkgöz HanEvdir Han...
Antalya da neler yapılır; Kıyı ve yat turizmi

ünlü plajları :
1. Lara Plajı 
2. Karpuz Kaldıran Plajı 
3. Adalar Plajı 

ve Antalyada Kış turizmi 
Kış turizmi için Antalya'daki en çok tercih edilen yer Saklıkent'dir. Antalya'nın 50 km kuzeybatısında bulunan Saklıkent de en yüksek nokta 2250 metrelik Bubi Dağı'nın zirvesidir. Kayak merkezleri ise 2200-2400 metre arasındadır. Saklıkent de zorluk derecesine göre 2 adet kayak pisti ve 2 adet tele-ski bulunmaktadır. Ayrıca Saklılkent de TÜBİTAK'ın astronomik araştırmalarını yaptığı bir gözlemevi bulunmaktadır.
otelleri tek tek yazamıyorum her sene yeni açılıp kapanıyor, onu bırakın her sene yıldızları değişiyor ve bunların hepsi otel siteleri google v.s. yerlerden kolayca buluna biliniyor. Antalya aslında Türkiye'nin çok büyük turizm yerlerinden biridir hatta başında gelir. Antalya sadece kum-deniz-güneş değil tarih bakımından da dolu doludur.

En iyi mevsim Mayıs ve Eylül'dür.. 
Aman sakın korumalı güneş kreminizi unutmayın!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder